Bayramda kırmızı ete dikkat

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İSTANBUL (İHA) - Et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı'nda, özellikle kalp ve tansiyon hastalarının dikkatli olması gerektiği hatırlatıldı.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, Online Sağlık'a (www.onlinesaglik.com) yaptığı açıklamada, bayramda sağlık problemleri ile uğraşmamak için vatandaşların beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları için yoğun et tüketiminin büyük risk taşıdığına dikkati çeken Dr. Murat Akbaş, şunları söyledi:

"Kırmızı et kolesterolün en başta gelen sebeplerinden biri. Kurban Bayramı'nda et tüketimi arttığı için, kalp ve tansiyon rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye yapılan müracaatlarda da büyük artış oluyor. Bayramda özellikle kalp ve tansiyon hastaları, aşırı et tüketiminden kaçınmalı. Tüketecekleri normal düzeydeki et ise mümkün olduğu kadar yağsız olmalı ve haşlanarak tüketilmeli. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları et tüketimini en aza indirmeli".

Dr. Murat Akbaş, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Kurban Bayramı'nda kavurma geleneğinin olduğunu, kavurmanın ise kalp ve tansiyon hastaları açısından daha büyük riskler taşıdığını ifade etti. Kavurmada çok fazla tuz ve kuyruk yağı kullanıldığına işaret eden Akbaş, kalp ve tansiyon hastalarının kavurmadan uzak durması gerektiğini belirtti. Bayramda tatlı tüketiminin de arttığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Akbaş, "Et tüketiminin yanı sıra bayramda artan tatlı tüketimi de kalp ve tansiyon hastaları açısından risk oluşturuyor. Tatlı tüketiminin en aza indirilmesi lazım. Kalp ve tansiyon hastalarının içerisinde yoğun yağ bulunan baklava, kadayıf gibi tatlılardan ziyade, sütlü tatlıları tüketmesi daha iyi olacaktır" açıklamasında bulundu.