Bebeğiniz Geceleri Uyumuyorsa Bir de Bunu Deneyin

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bebeğiniz Geceleri Uyumuyorsa Bir de Bunu Deneyin


Uyku eğitilebilir, programlanabilir bir sistemdir. Bebeğiniz sizin öğrettiğiniz biçimde uyumaya mutlaka geçecektir. Yeter ki siz kararlı ve sabırlı olun.
Bebeklerin gece gündüz farkını öğrenip, sağlıklı uyku düzenine geçmeleri bazen zor olabilir. Fiziksel bir neden yada bir hastalık durumu söz konusu değilse çoğu zaman yaptığımız bazı yanlış uygulamalar bebeğin uyku düzenini oluşturamamasına neden olur. Bu yüzden bebeğimizle yeni bir yaşama başladığımız ilk günlerden itibaren uykusunu düzene sokma konusunda bilinçli davranmak önemlidir. Eğer sizin bebeğiniz de gündüzleri uyuyor, geceleri uyanık kalmak istiyorsa aşağıdaki önerileri okumanızda fayda var.
İşyerinde uykulu gözlerle dolaşıyorsanız yada evdeyken sürekli yatma isteği duyuyorsanız gece iyi dinlenememişsiniz demektir. Bunun nedeni bebeğinizin gece uyumaması mı? Karnının tok, altının temiz, herhangi bir sancısının yada acısının olmadığından emin olduğunuz bebeğiniz geceleri uyumak istemiyor, sizi de uyutmuyor türlü şirinlikle kendisiyle ilgilenmenizi istiyorsa ortada yanlış giden bir şeyler var demektir. Çünkü bir süre sonra sizin bedeniniz bu duruma isyan etmeye başlar. Yorulan vücudunuz, dikkatinizin dağılmasına, gergin olmanıza hatta bazı sağlık sorunlarınızın çıkmasına neden olabilir. Hatta eşinizle bebeğe gece kim bakacak tartışmalarına girebilir, emzirme sürecinizde problemler yaşayabilirsiniz. Çünkü anne sütü dinlenmiş bir beden, iyi bir gece uykusu ve stressiz bir aile yaşamı gerektirir.
Uyumayan bebeğe öneriler
Anne karnındaki bebek gece gündüz farkını bilmez ve bu bilmeme ile doğar. Ancak ilk iki hafta içinde yeni ortamına alışmaya ve uyku düzenini öğrenmeye başlar. Bu süreci kaçırmayın.
Yeni doğmuş bebekler günde 15-18 saat uyuyabilir. Bu süre zamanla azalır. Sizin ilk aydan itibaren bebeğin gece ve gündüz uykusu için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir.
Elbette bebekler gündüzleri de uyuyacaktır. Sağlıklı gelişebilmeleri için bu aylarda uykuya ihtiyaçları bizden fazladır. Ancak iki haftalık olmuş bir bebeğin gece uyuduğu ortam farklı, gündüz uyuduğu ortam farklı olmalıdır.
Gündüz daha aydınlık, sesli (çoğunlukla oturma odası) gibi yerlerde uyumasına sağlayın.
Gece uykusunda ise yatak odasında loş, az ışıklı sessiz ve dışarıdan hiçbir uyarının alınmadığı bir ortam yaratın. Böylece bebek gece uykusu ile gündüz uykusu sırasında fark olduğunu anlar.
Gündüz uykusundan uyandığında onunla konuşun, öpün, oynayın. Uykusunun açılması, çevresindeki uyaranları alması sorun değildir. Hatta gereklidir. Böylece gündüz uykularının kısa ve aralıklı olduğunu anlar.
Gece beslenmek için yada uyku geçişlerinde gözlerini açtığında ışığı yakmayın. Odanın var olan loş ortamında bebeğiniz emzirin. Onunla konuşmayın. Mimik hareketlerinizle ilgisini çekmeyin.
Geceleri uyanan yada ağlayan bebeğin başına ailece toplanmayın. Bir kişinin ilgilenmesi yeterlidir.
Geceleri uyanan bebeğinizin yanında konuşmanız gerekirse kısık sesle konuşun. Fazla fiziksel temastan kaçının. Emzirmenizi yada bakımını yaptıktan sonra en kısa sürede yatağına geri yatırın.
3-4 aylık bir bebek tek başına uyuyabilmeye hazırdır. Gündüzleri 2-3 kere kısa uykular şeklinde toplam 13-14 saat uyuyabilirler.
Bebeğinizin uyku saatlerin kaydedin. 24 saatin ne kadarını uykuda geçirdiğini anladıktan sonra bunun gece ve gündüze uygun dağılmasını sağlayabilirsiniz.
Gece sık sık uyanan bebekler için;
Bir yatış saati belirleyin ve buna mutlaka uyun. Kararlı olun; siz bebeğinize değil, bebeğiniz size uymalı.
Gece uykusu için hazırlığınızı yaptıktan sonra mutlaka yatak odasına gidin.
Uyumasa da mutlaka yatağında tutun.
Sosyal ortamdan uzaklaştırın.
Her gece aynı saatte ve aynı rutinlerle gece uykusuna hazırlayın.
Geceleri bebeği sessiz bir ortamda bulundururken, gündüzleri hareketli ışıklı ve aktif şeylerle meşgul edin.
Gece uyku saatine 3-4 saat kala uykuya dalmasına izin vermeyin.
Geceleri bebeği en ufak mırıltısında kucağınıza almayın. Hatta karnı temizse, altını da kontrol etmişseniz yatağında pışpışlayarak sakinleştirin.
Tuttuğunuz saat çizelgesine göre gündüzleri gereğinden fazla uyumasına izin vermeyin. Toplam uyku süresinin yarısını gündüz uyuyan bir bebek geceleri daha çok uyanır. Gerekirse altını değiştirerek yada kucağınıza alarak uyandırın.
Bebekler anne babalarından ayrılmak istemezler. Gündüzleri çalışan anne ve babalarının geceleri yanlarında olduğunu anladıklarında kendilerini buna göre ayarlayabilirler ve uyumak istemezler. Ona her akşam aynı rutinlerle yanında olduğunuzu işe gidip geri geleceğinizi hissettirmeniz de gerekebilir. Ayrıca gündüzleri bebeğinize bakan kişiden uyguladığınız programa destek olmasını mutlaka isteyin. Siz aynı rutinleri kararlılıkla uygularsanız bebeğiniz mutlaka bunlara uyacaktır. Sizin dinlenmiş ve huzurlu bir gece geçirmeniz ona olan sevginizi gösterebilmeniz içinde gereklidir.