Bebeklerde dudak ve damak yarığı hakkinda bilgiler

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
DENİZLİ (İHA) - Dudak ve damak yarığı oluşumunda, hamilelik sırasında doktor kontrolü dışında alınan ilaçlar ve beslenme yetersizliğinin etkili olduğu belirtildi.

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Osman Köseli, dudak ve damak yarığının yeni doğanlarda görülen bir konjenital anomali olduğunu belirterek, "Hamilelik esnasında bebeğin organlarının gelişme evresinde dudağın açık kalması sonucu oluşur. Dudak ve damak yarığının oluşmasında değişik etkenler var. Bunların başında kalıtsal özellikler ve annenin hamileliliğin erken döneminde doktor kontrolü dışında kullandığı ilaçlar gelir. Ayrıca annenin hamilelik döneminde yetersiz beslenmesi de yarık dudak ve damağın oluşmasına neden olabilir" dedi.

Erkeklerde daha çok dudak kızlarda damak yarığı görüldüğünü belirten Osman Köseli, şöyle konuştu: "Yaklaşık 600 doğumdan birinde dudak yarığı, 2 bin 500 doğumdan birinde ise damak yarığına rastlanmaktadır. Dudak yarıkları bebeğin beslenmesi için ilk üç ay içinde ameliyatla kapanması gerekirken, damak yarığının ilk bir yıl içinde tedavi edilmesi gerekir."

Dudak ve damak yarığı olan bebeklerin beslenmelerinin önemli olduğunu belirten Dr. Osman Köseli, bu bebeklerin enfeksiyona maruz kalma olasılığının daha fazla olduğunu belirtti. Dr. Osman Köseli, annelere uyarıda bulunarak hamileliğin erken döneminde doktor kontrolü dışında ilaç kullanılmaması ve beslenmeye dikkat edilmesini istedi.
IHA