Bebeklerde Emziğin Zararları ve Yararları

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
emzirmenin yararları - bebekler emzik kullanımı - emzik kullanan bebekler

EMZİK ZARARLI MI?
Bebeklerde kullanımı nerede ise gelenekselleşen bebek emzikleri, çoğu annenin kısa yoldan ve sonuçlarını düşünmeden başvurdukları bir susturucudur. Bir araştırmada annelerin %85 ‘inin bebek emziklerini tercih ettiğini göstermiştir. Anne sütünü fazla almayan bebekler, emzik kullanımına daha yatkın durumda. Çoğu anne emziği, ya bebeğin sesinden rahatsız olduğundan ya da emzirmekten utandıklarından dolayı kullanmaktadırlar.

Peki, kullanılan bebek emzikleri faydalı mı, zararlı mı? Neden kullanılır? Kimler kullanmaya daha yatkındır? Yazımızda bu soruların cevaplarını siz değerli anneler için araştırdık.

EMZİK KULLANIMININ OLUMSUZLUKLARI

Emzik üzerine yapılan çoğu araştırmada aşağıdaki bulgulara saptanmıştır.

* Emzik kullanan bebekler anne sütünü 4 kat daha erken bırakıyor.
* Emzik kullanan annelerden bazıları ya anne sütünü kesmiş ya da emzirme arası süreyi uzatmışlardır.
* Bebeklerde büyüme geriliği yapmaktadır.
* Emzik kullanımı, anne sütünün kesilmesinde etkilidir.
* 2 yaşından sonraki kullanım daha tehlikelidir. Bu kullanım, dilerin yamuk çıkması ve çene bozukluklarına neden olur. Bu süreçte bırakılırsa geri dönüşümü olabilir.
* Uzmanlar, bebeğin uyanık olduğu saatlerde emzik verilmesinin, çocukları günlük sohbete katılmadan uzak tuttuğunu belirtmektedirler.
* 3–4 yaşından sonra ise daha da fazla tehlike arz etmektedir. Bu, yukarıdaki maddeye ilaveten yüz yapısında bozulmaya da neden olur. Kulak ve burun hastalıkları meydana gelir.
* Emzik plastik tabanı uykuda bebeğin burnu tıkayarak boğulmalara neden olabilir.
* Bir araştırmada parmaklarını emen veya en az 3 yıl emzik kullanan çocukların konuşma gecikmesi ve problemiyle karşılaşma olasılığının üç kat fazla olduğu saptanmıştır.

EMZİĞİN FAYDALARI

* Doğal emme içgüdüsünü tatmin eder. Ona güven verir.
* Uykuya daha rahat dalar, sakinleşir.
* El becerilerinin geliştiği ileri sürülmektedir.

SONUÇ:

Sizlerinde gözlemleyebildiğiniz gibi emziğin zararları, faydalarından daha fazla. Yukarıdakilere ilaveten emziğin bakımlı ve temiz olması gerekmektedir. İlaveten emziğin yapıldığı maddenin insan sağlığına zararları zaten su götürmez bir gerçek. Kaldı bir bebek söz konusu. Son olarak da bebeğin emzik bırakma konusunda ısrarcı olması ve zaman alması da ayrı bir problem.

Bebeğiniz için en iyisi uzmanlarında söylediği gibi bebek her ağladığında bebeğin emzirilmesi.