Bedel Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1

Bedel Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Bedel Köyü Yıldızeli - Bedel Köyü Hakkında Bilgiler - Bedel Köyü ResimleriBedel, Yıldızeli Sivas
Bilgiler
Nüfus 1365 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 58540
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Yıldızeli
Bedel, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Yaklaşık 1000 yıl önce yöreye gelen Türkmen göçerleri yerleşmek için yer ararlar, bir çok yere konmalarına rağmen beğenmezler. Şu anki yerleşim alanına geldiklerinde büyüklerden biri 'vallah burası hepsine bedel' der ve köyün adı Bedel olarak kalır. Geçmiş yüzyılın başında birkaç aileden oluşan oba daha sonra 'Karslılar' olarak bildiğimiz 93 Muhacirlerinden birkaç ailenin de gelmesiyle genişler, büyür. Sonraları Bedel köyünden ayrılan birkaç ailenin yerleştiği 'Direkli' kurulur. Bir ata sözü vardır; 'boynuz kulağı gecermiş' diye, Direkli gün gelir nahiye olur, ancak Bedel hala aynı 'köy'dür. Yerel lisanla 'gıyıda oldugundan elleham'.

2009 yılındayapılan muhtarlık seçimlerinde hacı Mehmet KAR seçimleri kazanmıştır.
Kültür
Köyün gelenekleri;köyün gelenek görenekleri anadolunun değişik yörelerinin harmanlanmasıdır.kız isteme,nişan,düğün gibi gelenekler özüne bağlı kalınarakdeğişime uğramadan devam etmektedir.bir çok yörede kaybolan yas bayramı geleneği her bayram tazeliğini koruyarak devam ediyor, görenek ve yemek;geleneksel anadolu mutfağına bağlı kalan bedel köyü hamurişi yemekleri ile meşhurdur.hingel,kömbe,mıhlama ayrı damak tadı ile ve maharetle yapılır.

Coğrafya
Sivas iline 42 km, Yıldızeli ilçesine 33 km uzaklıktadır. Bedel köyü Sivas İli'nin Yıldızeli İlçesi'ne bağlı bir köydür. Bedel köyü 39.7333333 enlemi ve 36.6333333 boylamı koordinatlarında yer alır.

bedel köyü;kuzeyinde kırkpınar,,güneyinde sarıkaya,doğusunda aşağı-yukarı navruz,batısında dereköy,güney doğusunda direkli nahiyesi ve kalın belediyesi ile çevrilmiştir.ayrıca unutulmuş olan (saf su denen)pugarıon gozune kırh yapağa yün tıkanarak koylulerın saflaşmasının öunune geçılmiştir..ayrıca halkın oturup sohbet ettiği eşek meydanı bulunmaktadır

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 1225
2000 1365
1997 778

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - ömer almacı:1999 - ömer almacı:1994 - ömer almacı
Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur.Köyde saglık ocagı vardır.Köyün yolları asfaltlıdır.Elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca gsm operatörleri aktif hizmet vermektedir.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz .