Bediltahirbey Köyü Akyazı Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akyazı Bediltahirbey Köyü Bilgileri - Bediltahirbey Köyü Hakkında - Bediltahirbey Köyü Tanıtımı - Bediltahirbey Köyü ResimleriBediltahirbey, Sakarya ilinin Akyazı ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: AKYAZI

İl: SAKARYA

İle Uzaklığı:20 km

İlçeye Uzaklığı:7 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:316
1997:307

Tarihi

Köyün adı kafkas göçünden sonra Türkiye'ye gelen Abaza beylerinden Eynalipa Tahir tarafından kurulduğu bilinmektedir. Daha sonra çocuklarının Mudurnu deresinde boğulmalarından sonra köyü terkettikleri söylenir. Balballı olarak bilinen köy, günümüzde Bedil Tahirbey ve Bedil Kadirbey olarak iki mahalleden oluşmaktadır.

İdari olarak ayrı olmasına olmasına rağmen aslında Bedilkadirbey ile birlikte tek bir köydür. Abhazca ismi "Beydıl " dır. Bolu - İzmit hattında nüfusunun neredeyse tamamı abhaz kökenli olan tek köydür. Bu nedenden dolayı Abhaz gelenek ve yaşam biçiminin halen devam ettiği tek köy olması nedeni ile oldukça önem taşır.

Her ne kadar resmi olarak köyün temsil ve yönetim görevi muhtarlara ait olsada köyün asıl karar ve temsil yetkileri gelenekler gereği köyün yaşlılarının elinde bulunur.Abhaz yaratılışı adıyla eğitimci bir yaşam tarzları vardır.beşikten mezarakadar saygı hit kavram olup, tavizi söz konusu olamaz.

Coğrafya

Sakarya iline 20 km, Akyazı ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Köy Muhtarı:Vural KIRAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (264) 4586640
Cep Telefonu: 0 (532) 4201314

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde,Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. bediltahirbey köyü su şebekesi 98 depremnde büyük hasar görüp tamamen alt yapısı onarılarak eski yoluna sokulmaya çalışılmıştır.köy halkının tammı kafkas kökenli olup, türkiyewde yaşayan abhaz vatandaşlarımızdır.bugün bu topraklarda bir azınlık değil tamamen sahip konumdadırlar.yaşantıları ve duruşları herzaman örnek teşkil temişlerdir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz