Beğendikler Köyü Bigadiç Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
beğendikler köyü bilgileri - beğendikler köyü tanıtım - beğendikler köyü resimleriBeğendikler, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür. Beğendikler Köyü

Tarihi

BEĞENDİKLER ADININ KÖKENİ VE KISA TARİHÇESİ

Osmanlı Devleti'nin XVI. yüzyıl arşiv belgelerine göre Beğendikler, "Beğeli, Beğelü, Beğişli, Beğişlü" adlarıyla anılmaktaydı. "Yörükan Taife-si'nden" olup, Karesi Sancağı, Bigadiç Kazası dahilinde konar-göçer ola-(Terbiyeden-Yoksunum)-rak yaşıyordu123.

Adını mensup olduğu "Beğelü-Beğişlü" yörük obasından alan Beğen-(Terbiyeden-Yoksunum)-dikler Köyü'nün, Sadrazam Köprülüzâde Fazıl Mustafa Paşa'nın 1691 is-(Terbiyeden-Yoksunum)-kân Kanunu'na göre yerleşik hayata geçtiği anlaşılmaktadır.

Köyün ilk yerleşimi ve adı ile ilgili olarak bir de efsane anlatılır. Buna göre, köyün ilk yerleştiği bölge, Sinekler Çeşmesi civarındaymış. Buraya yerleşenler üç kardeşmiş. Daha sonra bunlardan birisi, köyün şimdiki ye-(Terbiyeden-Yoksunum)-rini görerek; "Ben burayı beğendim." demiş. Bunun üzerine şimdiki köye yerleşmişler ve adı da Beğendikler olmuş. 123) Cevdet Türkay, a.g.e., S.235 206

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Balıkesir iline 55 km, Bigadiç ilçesine 17 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 469
1997 460
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
KÖY

Her tarafı (tüm yolları ve meydanları) kilit taşı döşenmiş bir köydür Beğendikler Köyü. Bir çok belediyeye örnek olabilecek durumdadır. Altyapısı sorunsuz çalışmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:(0 266) 633 74 39
Cep Telefonu:0 535 898 77 60


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz