Bekdemirler Köyü Harmancık Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bekdemirler köyü bilgileri - bekdemirler köyü resimleri - bekdemirler köyü tanıtımBekdemirler, Bursa ilinin Harmancık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Harmancık bekdemirler köyü osmanlı döneminde iskân edilmiş sipahi askerleri tarafından kurulmuş bir asker köyüdür zamanla sögüt yörükleriyle köy kuruluşunu tamamlamıştır.köy ismini bir osmanlı emekli komutandan almaktadır.emeklisi gelen timur bey ve askerlerine köy yeri tahsis edilmiştir.köyün ilk ismi timur BEY köyüdür Aslında bu günkü ismide aynıdır.osmanlıda beyin anlamı BEĞ.TİMURUN anlamıda .DEMİR.dir.yani.BEĞDEMİR.LERzamanla BEKDEMİRLER KÖYÜ olmuştur.Köy harmancığa 3km uzaklıkta arazisi sulanabilir tarım ve hayvancılık yapılan misafir perver şirin bir /manav/ köyüdür.

Yazan : Tarih : 12/11/2007
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Bursa iline 99 km, Harmancık ilçesine 4 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 241
1997 274
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:0224 881 2788


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz