Bektaş Köyü Ayvacık Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ayvacık Bektaş Köyü - Bektaş Köyü Hakkında - Bektaş Köyü Tanıtımı - Bektaş Köyü ResimleriBektaş, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Necdet ATİK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
723 4113

Cep Telefonu:
0 533 382 4371

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında yeterli bilgi yoktur. Ancak Bektaş(gözetleme yeri-av bekleme yeri veya taşı) anlamında anlaşılmaktadır. Yüksekçe kayalıklar üzerinde kurulmuş olan köyün batı ve güney tarafı çukur ve gözetlemeye müsaittir. köy halkının dini sunni-müslüman olup kökeni komşu köy Balabanlı gibi yörük(manav) avşar türklerindendir. Tahminen köy mezar taşlarındaki tarihler 1650 yılları ve öncesine tekabül etmekte ve sözkonusu köylerin daha önceleri denize yakın yerlerde yerleşik olduğu ve sonradan denizden biraz daha uzaklaşarak yükseğe yerleştikleri bilinmektedir. Bu durum gözönüne alındığında tahminen 1300-1500 yılları arası buralara yerleştikleri anlaşılmaktadır. İlk yerleşim yerlerindeki mezar taşlarında tarih ne yazıkkı bulunmamaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çanakkale iline 145 km, Ayvacık ilçesine 55 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 385
1997 388

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve balıkçılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz