Belçika Yemekleri - Belçikanın Yemek Kültürü - Belçika Mutfak Kültürü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Belçika mutfağı hakkında bilgi
Belçika mutfağı ve Belçika yemekleri


Belçika mutfağı genel anlamda Fransız mutfağına benzetilir. Fakat bu iki mutfağın birbirinden en büyük farkı, yemeklerinin sunumlarıdır.

Belçika'nın en önemli yiyeceği patatestir. Her restoranda patatesin farklı pişirilmiş tarzlarına, farklı yemeklerine rastlayabilirsiniz.

Belçika mutfağının olmazsa olmazı hiç şüphesiz midye. Ülkenin alamet-i farikası olan midyeye mutlaka bira eşlik etmeli. Her ne kadar Almanlar hor görse de belçika’nın biraları son derece lezzetli ve her şeyden evvel bol çeşitli. Belçika mutfağının başrol oyunculaırndan biri ise basit bir yemek olarak çoğu zaman burun kıvrılan ama sevmeyene rastlamanın neredeyse imkansız olduğu patates kızartması.

Midye
midye Belçika’nın geleneksel hatta neredeyse ulusal yemeği. Kuzey Denizi’nden gelen midyelerin en iyi olduğu zaman eylül-şubat arası. Geniş bir buharlı tencerede pişirilen midyeler genellikle kızarmış patates ve ev yapımı mayonezle servis ediliyor. Belçika’da midye yöreden yöreye farklı şekillerde pişiriliyor.

Patates Kızartması
Belçikalılar’ın pommes frites’lerinin farkı kendi yetiştirdikleri patatesleri Bintje’de gizli. Restoranların yanı sıra sokaklarda da yiyebileceğiniz patates, iki kez kızartılıyor ve yürüyerek yemek isteyenler için kağıttan bir konide servis ediliyor. Tabii kendi yapımları olan mayonez de ihmal edilmiyor.

BELÇİKA’DAN ÖZEL SOSLAR​


Kokteyl Sosu

Bir kasenin içinde 4 kaşık kremayı iyice çırpın. Başka bir kasede 8 kaşık mayonezi yarım kaşık ketçap ve 1 kaşık viski ya da şeriyle karıştırın. Acı kırmızı biber ve karabiberle tadlandırıp çırptığınız kremaya ekleyin.

Sarmısaklı Sos

5 kaşık mayonezi 3 kaşık ricotta ya da lor peyniriyle karıştırın. 3-4 diş sarmısak ve 1 sap taze soğan ekleyin.. Mikserden geçirin...Ve bir kaşık ince ince kıyılmış maydonoz ekleyin.

‘Samuray’ Mayonez

Közlenmiş 1 adet yeşil biberi ufak ufak doğrayın, 8 kaşık mayonez, 1 kaşık üzüm sirkesi, 1 acı kırmızı biber ve 1 çay kaşığı hardal ekledikten sonra bütün malzemeleri sos kıvamına gelene kadar mikserden geçirin... Afiyet olsun!