Belemedik Köyü Pozantı Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pozantı Belemedik Köyü Bilgileri - Belemedik Köyü Hakkında - Belemedik Köyü Tanıtımı - Belemedik Köyü Resimleri
Belemedik ,Adana Pozantı ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: POZANTI

İl:ADANA

İle Uzaklığı:127 km

İlçeye Uzaklığı: 17km

Rakım:748 m

Nüfus:

2000:74
1997:146

Belemedik Yaylası, zengin doğa manzarası ile tamamen bakir durumdadır. Ayrıca I. Dünya Savaşı'nda burada görev yapan Alman personelin kullandığı yapılar ve mezarlık mevcuttur. Çakıt Suyu kıyısında kurulmuş Belemedik'te taş ve ahşaptan yapılmış yayla evlerinde konaklanmaktadır. Yaban hayatı yönünden hayli zengin olan yörede yabankeçisi, yabandomuzu ve yırtıcı kuşlar gözlemlenebilir. Köydeki anıt çınar ağacı 200 yaşındadır.

Tarihi

Köylüler Avşar Türklerindendir. Köyün sakinleri, 1970'li yılların sonunda meydana gelen heyelan nedeniyle Adana-Şehitlik Mahallesi'ne iskân edilmişlerdir. Köylüler Türkmen olup, yörede "Tahtacı" olarak bilinirlerdi ve ana geçim kaynakları ormancılıktı. Tren istasyonunun bulunduğu bölgede hem memurlar hem de köylüler ikâmet etmekteydiler. Aşağıdaki tünelin yakınlarında ise yaylacılar ve demiryolu çalışanları otururlardı.

Kültür

Belemedikliler, Türkmen-Alevi gelenek ve göreneklerine sahiptir. Yemekleri mantı ve içli köftedir.

Coğrafya

Köy, Adana iline 117 km, Pozantı ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliğini kazanması ile birlikte, muhtarlık seçimleri yapılmaktadır.

Köy Muhtarı:Deniz Kara

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi, PTT şube veya PTT acentesi, sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stablizedir ve köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ulaşım

Adana'ya 117 km, Pozantı'ya ise 9 km uzaklıkta bulunan bu yayla köyüne tren veya Pozantı üzerinden araçla stabilize yol ile ulaşılır. Ayrıca, yakındaki Anbaş Köyü'nden geçen stabilize yol ile de ulaşılabilir. Demiryolu istasyon binası kapalıdır. 1981'de meydana gelen büyük bir sel nedeni ile Çakıt Suyu'nun yatağı oynayarak değişmiştir. Belemedik'ten, Çakıt Vadisi takip edilerek 1900'lü yıllarda Almanlar tarafından demiryolu yapımı için lojistik amaçla yapılan yol üzerinden Hacıkırı'na da gidilebilir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz