Belenli Köyü Kaş Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kaş Belenli Köyü - Belenli Köyü Hakkında - Belenli Köyü Tanıtımı - Belenli Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: BİLAL KORKUT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0242 836 16 39

Cep Telefonu: 0533 313 53 20

Belenli, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Belenli köyü asıl yaylası ile meşhurdur.resmi köyün yerleşimi ile yayla arası 70 km olup her iki yerleşim için bir muhtar vardır.yani iki köyü bir muhtar idare etmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri akdeniz yöresi kültürü hakimdir. ÇObanlıktan yerleşik hyata geçilmiştir. heryerde olduğu gibi gelenekleri zamanla dejenere olsada acıda tasada ve sevinçte bir olmasını bilirler.düğünler eskiden kadın erkek ayrı yapılsada son zamanlarda hep birlikte düğün kurulur oldu.

Coğrafya

Antalya iline 184 km, Kaş ilçesine 14 km uzaklıktadır.BELENLİ KÖyü tarihi likya döneminden kalan mezarlar ve yayla belenlinin elması ve sahil beleninin zeytini ile kaşın gözde köylerinden biridir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 430

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz