Belenyaka Köyü Alaşehir Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
belenkyaka köyü resimleri - belenyaka köyü tanıtım - belenyaka köyü bilgileriBelenyaka, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının "Kara Sulak" kelimesinden geldiği sanılıyor. Köyün eski sınırı bozdağa kadar uzanıyormuş ve kış yağışlarından sonra bahar aylarında köyün yamaçlarından çok su sızarmış buna kara sulak denir. Kara sulak kelimesi halk ağzında değişerek 'Karsala' olmuş ve daha sonra 'Belenyaka' ile değiştirilmiştir
Coğrafya

Manisa iline 119 Km., Alaşehir ilçesine 10 Km. uzaklıktadır.
Kültür

Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Yemek kültürü olarak özgün bir kültürü yoktur.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus

Belenyaka köyü, farklı bölgelerden gelen vatandaşlardan oluşmaktadır. Bu köyün bir kısmı 1950'li yıllarda Kütahya'nın Simav ilçesinden, Kiraz'ın iğdeli Köyünden ,Uşak Eşme'den gelen Yörükler ve de Afyon'dan gelen ailelerden oluşmuştur.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 744
1997 675
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Alaşehirde, Tariş ve İşletmelerde yaklaşık 30 kadar bayan çalışmakta olup bunun yanısıra mevsimine göre yevmiye usülü çalışan yaklaşık 50-60 kişi de vardır. Bir kısım bayanlar da bazı üzüm işletmelerinde işçi olarak çalışmaktadırlar.

Tarım olarak çekirdeksiz üzüm bağları (meşhur sultani üzümü olarak da bilinir) köy topraklarının %90'ını kapsamakta, kalan %10'luk kısımda ise zeytin, arpa, buğday, tütün vb. tarım yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:0236 664 4343
Cep Telefonu:0537 465 35 73
0542 385 34 14
kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz