Benediction - Benediction kimdir - Benediction biyografisi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Benediction

Paul Adams (bas gitar), Peter Rew (gitar) Darren Brookes (gitar) ve Mark “Barney” Greenway (vokal) –ki kendisi daha sonra Napalm Death’in vokalisti oldu- kadrosuyla 1989’da Birmingham’da kurulan Benediction, aynı yıl içerisinde çıkan ilk demosu The Dreams You Dread ile Nuclear Blast Records’un dikkatini çekmeyi başardı.. Grubun ilk albümü Subconscious Terror’ün 1990 yılında piyasaya çıkmasının hemen ardından Barney gruptan ayrılarak Napalm Death’e katıldı.. Çıkış albümü oldukça iyi tepkiler alırken grubun yeni vokalisti Dave Ingram oluyordu. Grup, Greenway’in hayaletinden kurtulmak için çok uğraştı..

1991 yılında ikinci albümü “The Grand Leveller”ı tamamlayan grup, Death Metal piyasasına yeni bir yön kazandırıyordu. Albümün kayıt ve miksajı arasında Massacre ile turneye çıkan grup albüm biter bitmez bu sefer de Dismember ile yollara düşüyordu. Gruptan, turnelerden her şeyden bıktığını açıklayan Paul Adams’ın gruptan ayrılışı İngiliz grup için ikinci bir darbe oluyordu. 1991 yılı biterken bir EP için stüdyoya giren grupta Adams’tan boşalan bas gitar pozisyonunu Darren dolduruyordu. 1992 yılında piyasaya çıkan “Dark Is The Season”un ardından grup Bolt Thrower ve Asphyx ile yeni bir Avrupa turnesine çıkıyordu.. “Dark Is The Season” grup için yeni bir gurur kaynağı ve azmin bu işte ne kadar önemli olduğunun en önemli kanıtlarından biriydi.

Yıl sonuna doğru yeni bas gitaristleri Frank Healy’i buldular..

1993 yılıyla beraber Transcend The Rubicon albümünü piyasaya salan Benediction albümün çıkışından hemen sonra Cemetery ve Atheist’le beraber tura çıkıyordu. World Violation adlı tur kapsamında bütün Avrupa, ABD, Kanada ve İsrail yer alıyordu. Turun geri dönüşü yine bir ayrılığa sahne oluyor ve Ian Treacy kişisel anlaşmazlıkları sebep göstererek gruptan ayrılıyordu. Grotesque-Ashen Epitaph EP’sinde yer alan iki yeni şarkının yanı sıra 18 yaşındaki bateri devi Neil Hutton’un da dehası gözler önüne seriliyordu. Hutton gruba geçici bir süre için dahil olmuştu lakin grupla beraber çıktığı 11 günlük Nuclear Blast New Years Festivals kapsamında, Almanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Çek Cum. Gösterdiği inanılmaz performansla grubun daimi üyesi oldu. Bu sırada grup zamanını sadece turnelere harcamıyor dördüncü stüdyo albümü, The Dreams You Dread’i de bitirme aşamasına geliyordu. Albüm yine ses getiridi ve grup her zaman olduğu gibi hemen yollara düştü..

Benediction’un bu turnede olmasını isteyen ve turne boyunca kendilerine oldukça yakınlık gösteren Death’in efsane ismi Chuck Schuldiner’i asla unutamayan grup bu türe sonuna kadar bağlı kalarak büyük ustanın hatırasına sahip çıkacağına inanıyor..

Grubun yeni albümü Grind Bastard 1998 yılında gün ışığı görürken, grup her zamanki gibi yine yollara düşüyor fakat bu sefer eski doğu bloku ülkelerine giderek yeni ülkeler keşfediyor, hayran kitlesini genişletiyordu.

Grup New York’lu TCI Agency ile anlaşarak konser ve tur programlarını onların ellerine bıraktı.. Bu anlaşma daha iyi şartlarda turneleri sağladı. Bunlardan birisi de Death ile beraber gerçekleşiyor ve bu turne Chuck’ın son turnesi oluyordu..

Bu tur Dave Ingram’ın gruptan ayrılıp Bolt Thrower’a katılışına ve yeni vokalist Dave Hunt’ın gruba dahiline şahit oluyordu. Grupla bütünleşen vokalistin ayrılması herhangi bir grup için sorun olabilecekken, bu değişikliklere alışkın olan Benediction yine “problem yok” diyerek yeni vokalini de grubun müziği içerisinde yoğuruyordu..

Grubun son albümü “Organised Chaos” Nuclear Blast etiketiyle Ekim 2001’de piyasaya çıkarken albümün prodüktörü ise usta isim Andy Sneap oluyordu. Albümün hemen ardından Bolt Thrower ile tura çıkan grup 2002 senesi boyunca verdiği her konsere kapalı gişe çıkıyor ve binlerce insanı kendinden geçiriyordu.

Grup beş yılın ardından tekrar geri dönmeye hazırlanıyor.. Yeni albüm "Killing Music" Temmuz 2006'de piyasada olacak..alintidir