Berberi Koyunu, Berberi Koyunu Özellikleri, Berberi Koyunu Hakkında

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Berberi koyunu (Ammotragus lervia), Caprinae alt familyasından Kuzey Afrika'nın kayalık dağlarına özgü bir koyun türü. Ancak doğal ortamı olan Kuzey Afrika'da çok nadir görülür. Sonradan götürüldüğü İber yarımadası'nda çok daha hızlı çoğalmaktadır.

Özellikleri

Berberi koyunu ayaktayken 80 ila 100 cm (30 ila 40 inch) omuz yüksekliği ve 40 ila 140 kg (90 ila 310 lb) ağırlığı vardır. Kumral renkli olan postu, hayvan yaşlandıkça daha koyu bir renk alır ve bu daha açık renkli olan karnı ile sırtındaki daha koyu renkli çizgi için de geçerlidir. Sırtındaki ve dizden aşağısındaki uzun tüyler grimsi kahverengi olur. Ayrıca boğazdan aşağısında erkeğinde göğsüne kadar uzayan kalın tüyler bulunmaktadır. Arkaya uzayıp, iki yana açılan boynuzları, 50 cm (20 inch) boya ulaşabilir. Boynuzların yüzeyi düzgün, ama girintili çıkıntılıdır.

Yaşam şekli

Berberi koyunları kurak dağlık alanlarda bulunur ve o bölgelerde bulabileceği bitkilerle (otlar, çalılar, likenler ve akasya ağaçları) beslenir. Her ne kadar su ihtiyaçlarını yediklerinden karşılasa da bulduğunda su içebilir ve içinde yüzebilir. Berberi koyunları gündüz gezerler, en çok sabah erken saatlerde ve güneş batarken gezerler, öğleni gölgede dinlenerek geçirmeyi yeğlerler. Çok çeviktirler ve iki metreden yukarıya atlayabilirler. Berberi koyunları tek gezerler ve tehlike durumunda saklanırlar. Baş düşmanları karakulaklardır.

Dağılımı

Berberi koyunu doğal olarak Mortitanya, Fas, Cezayir, Çad ve Sudan'da bulunur. Buna karşılık İspanya'ya da götürülmüştür.

Alt türler

* Ammotragus lervia lervia
* Ammotragus lervia ornatus
* Ammotragus lervia sahariensis
* Ammotragus lervia blainei
* Ammotragus lervia angusi
* Ammotragus lervia fassini