Bereketli Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bereketli köyü bilgileri - bereketli köyü tanıtım - bereketli köyü resimleriBereketli Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün
Balıkesir merkeze uzaklığı 27 km dir.

Tarihi

Köyün cumhuriyetle birlikte kullanılan adı Bereketli, cumhuriyet öncesi İstavra (İstaura), Nastavra daha sonra Mastavra olarak anıla gelmiştir.Çamlı mezar, Türkler mezarı yumaklı dağı, Kale bölgelerinde eski yerleşim yerlerine ait kalıntılara toprak altında rastlanmaktadır. Bu kalıntılardan çıkan bazı kırık dökük tarihi eşyalar köyün eski okulunda 25 yıl öncesine kadar saklanmıştır.Köy halkının çoğunluğu Manav olup çok azda olsa 93 Harbi dolayısıyla gelen göçmenler vardır.
Kültür

Köy düğünleri bu dönemde eskiye oranla rağbetini kaybetsede yine de oldukça eğlenceli ve güzel geçmektedir. Cuma ikindi saatlerinde Balıkesir şehir merkezinden getirilen davul, zurna ekibi köy girişinde geldikleri taşıma arcından inerek köye mehter marşlarını çalarak girermetedirler. Cuma ve cumartesi akşamları kız evinde bayanlar tarafından çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Geceleri ise köy kahvesi ve muhtarlığında bulunduğu köy meydanında erkekler oturama adı verilen eğlenceyi sergilemektedirler. Burada geleneksel oyunların birçoğu zamanla unutulmasına rağmen harmandalı efe oyunu hala varlığını davam ettiren oyunlardandır. Bunun dışında bengi gibi halk oyunlarıda oynanmaktadır.

Askere gidecek olan köy gençleri bir arya gelerek her akşam bir asker ailesinin evinde yemek yemektedirler. Askere köy çıkışına kadar hep birlikte uğurlanmaktadırlar. Uğurlayan kişiler asker ocağında lazım olur düşüncesiyle yeni askerlere çeşitli para hediyeleri vermetedirler. Askere uğurlamada olduğu gibi hacı uğurlamaları ve hacıdan dönenler için karşılamalarda güzel bir adet olarak yine köy girişinde yapılmaktadır. Köy güreşleri bazı yıllarda düzenlenen fakat unutulmaya yüz tutan bir gelenektir. Köy hayırı denilen yemekli merasimlerde yine eskiye oranla canlılığını yitiren ama son zamanlarda yine rağbet gören güzel bir gelenektir. Hayır günü bütün çevre köylerin ve Balıkesir halkı hayıra davet edilir.
Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. yazlar sıcak kışlar ise soğuk geçer.
Nüfus

Köy halkının çoğunluğu Balıkesir'e göç etmiştir ve yoğun olarak Plevne mahallesinde ikamet etmektedirler.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 394
2000 615
1997 436
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Balıkesir'de yaşayan bereketlilerin çoğu esnaftır. Çardaklı mevkiinde bulunan dükkânların çoğunluğu bereketliler tarafından işletilmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz