beritan ve zin

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
yha beritan'ın dgu anadoludaki aşiret olşunun dşnda klime anlmını ögrenmek istiyorum birde zin'in mem u zin dşnda kelime anlamı nedir mümkünse sölermsiniz...gellek spas..
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#2
Beritan kelimesi aslinda Türkçe bir kelimedir. Kelimenin kökü BÊRTÎ dir. Göçebe, koçer veya yerlesik hayata geçmemis, sürekli hareket halinde olan topluluga BÊRTÎ denmistir. Bêrtî mevsimlere göre yer degistiren ve sürekli hayvanlarina güzel otlak bulmaya çalisan, yani kendi yasamini, yetistirdigi hayvanlarinin yasamina göre ayarlayan bir topluluktur. BÊRTÎ ismi de devletin Kürtlere uyguladigi asimilasyon politikasindan nasibini alarak BERITAN Seklini almistir. BÊRTÎ ye göçebe veya koçer derdik.

Beritanlilar göçebe olduklari için egitim yok denecek kadar azdir. Son yillara kadar okuma ve yazma orani çok düsüktü. Bu nedenle yazili tarihleri yoktur. Beritanlilar yazili bir tarihe sahip olmadiklari için nereden geldikleri, geçmiste nerede yasadiklarina dair herhangi bir bilgi ve belge yoktur. Sadece tarihleri günümüze kadar sözlü olarak gelmistir. Tabi ki devlet arsivlerinde varsa bilemiyoruz. Zaten BÊRTÎ'Ler her zaman mevsimlere göre yer degistirmislerdir. Bêrtî'ler hayvanla ugrastiklari için her zaman dogaya göre kendilerini ayarlamalari gerekir. Yani serinlik, sogukluk, sicaklik, ot, su ve barinma için sürekli yer degistirmisler. Yazin serin, bol ot, ve su olan yaylalara gitmislerdir. Kisin ise sicak, bol ot, su ve barinmasi uygun olan yerler seçilmistir. Beritanlilar sürekli dogayla iç içe yasadiklari ve yer degistirdikleri için gittikleri yerlerde uyum sorunlari olmamistir. Bêrtî, Bêrtîyan ve Beritan seklini almistir.


Zîn

F. Binek hayvanlarına vurulan eyer.
 

K

Kayıtsız Üye

#3
Karamanoğullarına bağlı bir Türkmen oymağı olan BERİTAN'ın ismi halen Tarsus BERDAN Çayında yaşamaktadır. Yavuz Selim döneminde doğuya iskan edilmişlerdir. Zin kelimesi arapçada Seyyid anlamı da taşır.