Beşikköy Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
beşikköy köyü bilgileri - beşikköy köyü resimleri - beşikköy köyü tanıtımBeşikköy, Elazığ ilinin BATISINDA Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Beşir'in köyü sonradan Beşik köyü olarak değişikliğe uğramıştır. Köyün atası Beşir ismindeki göçebedir.kerkükün beşir köyünden gelen bir göçebedir.Köyde tarım alanlarının sulama yetersizliği nedeniyle göç vermiş olup, 30 haneden 12 haneye düşmüştür. Yazın Elazığ'da ikamet eden köylülerin çoğu haftasonları veya sezonluk köye gelmektedirler.osmanlı arşivlerine görede kerkük beşirli köyünden gelen ailelerce kurulmuştur.türkmen asıllı olduklarından türkmen kültürü ve türkçe yaşatılmıştır.türk kültürünü bozulmadan yaşayan bir türk köyüdür.
Kültür

Köyümüzde elazığ türkmen kültürü yaşanmaktadır. has Türkçe konuşulur. Türklerden oluşur
Coğrafya

Elazığ merkezine 18 km uzaklıktadır. Poyraz nahiyesinin 3km güneyinde, Cip barajının 5km batısındadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 41
2000 135
1997 -

beşik köyü yılarlar boyu türkiyenin büyük illerine yogun göç vermiştir en çok göç edilen iller istanbul bursa izmir ankara dır köy nüfusunun büyük kısmı egitim düzeyi yüksektir
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köylü halkın hepsi bir birinin akrabası olduğundan köyde büyük bir birlik söz konusudur.Köy muhtarlığına İş Adamı Öner Yıldız seçildikten sonra Köyde olumlu yönde büyük değişmeler olmuştur.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak - yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz