Beşinci ay anne karnındaki bebek gelişimi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gebeliğin 5. ayında (16-20 haftalar arası) anne karnında bebek gelişimi ve annenin durumu hakkında bilgiler, bu ayda yapılması gereken testler, tüketilmesi gereken besinler ve vitaminler..


Hamileliğin 5. ayında anne adayındaki değişiklikler

Anne adayından anne adayına değişmekle birlikte hamileliğin 5. ayı kadının karnının belirginleştiği aydır. Ancak az önce belirttiğimiz gibi bazı anne adaylarının karnı daha erken, bazılarınınki ise daha geç şişer. Karnın şişmesine istinaden artık hamilelik için özel kıyafetler almanın zamanı gelmiştir. Çünkü eski pantolonlarınız, etekleriniz vb artık dar gelmeye başlayacaktır.

Gebeliğin 16-20 haftaları arasında anne karnında çatlaklar da oluşmaya başlayabileceğinden doktorunuzun tavsiyesi ile özel karın çatlakları için üretilmiş kozmetik ürünlerinden, kremlerinden kullabilirsiniz. Bu ayda anne adayındaki en mühim değişiklikler bunlardır.

Gebeliğin 5. ayında anne karnında bebek gelişimi ve bebekteki değişiklikler

Bu ayda anne karnındaki bebek hızlı bir biçimde büyümesini sürdürür. Önceki aylarda oluşmuş olan organları kitlesel olarak gelişmeye ve büyümeye devam eder. Bebeğiniz artık duymaya başlayacağından, bebeğinizin örs, çekiç, üzengi gibi kulak kemikleri 5. ayda oluşmaya başlar.

Hamileliğin 4. ayında olduğu gibi 5. ayda da bebeğinizin beyni hızla gelişmekte ve büyümektedir. Bebeğinizin beyin gelişimine katkıda bulunmak için bu ayda da omega 3 içeren balık, ıspanak, semizotu ve ceviz gibi besinleri tüketmeye devam etmelisiniz. Bunun yanı sıra doktorunuzun tavsiye ettiği vitaminlere devam etmelisiniz.

Gebeliğin 5. ayında bebek ultrasonda çok belirgin bir şekilde görülebilmektedir. Ayrıca üçlü test adı verilen testin de hamileliğin 5. ayında, yani bu dönemde yapılmakta olduğunu da hatırlatalım

Bebeğiniz aktif duruma gelmiştir, çok tekme atar, döner.

- Bu dönem duyusal gelişim için çok önemlidir. Beyinde koku, tat, görme ve dokunma için özelleşmiş alanlar gelişir.

- Bebeğinizin cinsiyeti belirlenmiştir, isterseniz öğrenebilirsiniz.

- Saçları vardır ve onu saran amniyotik sıvı içinde cildini koruyan vernix denen yağlı, beyaz bir madde gelişmeye başlar. Bazı bebekler doğduğunda da üzerinde hala beyazımsı bir örtü bulunur.

- Düzenli aralıklarla uyur ve uyanır.

- Göz kapakları tamamen gelişmiştir, hala kapalıdır.

- El parmak tırnakları büyümeye başlar.

- Doktorunuz kalp atışlarını duyabilecektir.

- Organları büyümeye ve gelişmeye başlar.

- Diş kökleri gelişmeye başlar.

- Bebeğinize şarkı söyler, kitap okur veya onunla konuşursanız belki sizi duyabilir. Bazı çalışmalar, bebeklerin rahim içindeyken okunan kitabı duyunca beslenme sırasında daha hızlı emdiklerini göstermiştir.

- Bebeğinizin boyutları geçen ayların iki katına çıkmıştır. Boyu yaklaşık 20 cm, ağırlığı 500 g civarındadır.
 

Son düzenleyen: Moderatör: