Beşkız Köyü Sungurlu Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Beşkız Köyü Sungurlu- Beşkız Köyü Hakkında Bilgiler - Beşkız Köyü Resimleri

Çorum

Bilgiler
Nüfus 820 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19327
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Sungurlu

Beşkız, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Beşkız Köyü'nün adı; tarihi, bilinmeyen zamanlarda; köyü, eşkiyalara karşı koruyan beş kızdan gelmektedir. Kuşaktan kuşağa, dilden dile anlatılagelen hikâyeye göre köy, eşkiyalarca ya da düşmanlarca müteaddid (değişik zamanlarda, devamlı olarak) defalar basılarak köyün bütün erkekleri katledilir. Köyde, köyü eşkiyalara ya da düşmanlara karşı müdafaa edecek erkek kalmaz. Bu yüzden köyde bulunan beş kız, erkek elbiselerine bürünerek köyü eşkiyalara ya da düşmanlara karşı korumaya karar verirler. Bu sebeple eşkiyaların ya da düşmanların geldiği noktaya pusu atarlar. Eşkiyalar ya da düşmanlar, köye; mal,can ve namus çiğnemek için tekrar geldikleri zaman, pusu durumundaki beş kız harekete geçerek pusu attıkları noktaya gelen eşkiya ya da düşmanlara ateş etmeye başlar. Ne yazık ki askerlik sanatından bîhaber olan kızların beşi de pusu atarak konuşlandıkarı noktada eşkiyalar ya da düşmanlar tarafından vurularak öldürülür. Eşkiyalar ya da düşmanlar kendileriyle cesurca savaşarak vurulan düşmanlarının cesetlerini kontrol etmek istediklerinde, bu hasımlarının beşinin de kız olduğunu ibretle müşahade ederler.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çorum iline 74 km, Sungurlu ilçesine 20 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 820
1997 952
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2009 Osman Taşdemirli
2004 Osman Taşdemirli
1999 GALİP ÇAYLAN
1994 GALİP ÇAYLAN
1989
1984
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz