Beşoba Köyü Merkez Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
beşoba köyü bilgileri - beşoba köyü tanıtım - beşoba köyü resimleriBeşoba, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

köyün ilk ismi Bendamil'dir köyün 5 tane yaylası bulunmaktaydı nüfus olarak köyde devamlı yaz kış yasayan nüfus 7 'yi geçmezdi ama yaylalarında en az nüfus 100 lerdeydi eskiden köyde tahıl ve demir işi yapılırdı artık takıl yapılan araziler ekilmediği için yerini çayır diye hitap ettiğimiz sulama derdi olmayan yeşil verimli toprak lara bırakmıştır. öncedende dediğim gibi 5 yaylası olması nedeniyle BEŞOBA olarak köyün ismi deiştirilir. eskiden bu köyde 2 din yaşamış gümüşhanenin en yüksek dağlarından olan gostan dağının hemen yamacındadır. trabzonla sınırdır.Bendamil (Beşoba) Ağalar Diyarıdır ve millet vekilleri çıkarmış olan bir köydür.
Kültür
köydeki insanlar kendilerine çok bağlıdır. galandardır, bahar eğlencesidir, mantar avıdır, likarba gezmesidir böyle birlik telikleri vardır.Sevinci hep beraber doyasıya paşlaşır ve zordurumda da hep omuz omuzalardır. kültür bakımından çook zengindir, hala sahip oldukları ve sürekli olarak korudukları kültür zenginliği ve bakış açılarıyla ön plandadırlar.
Coğrafya

Gümüşhane merkezine 62 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 24
2006 38
2005 53
2004 87
2003 64
2002 35
2001 32
2000 37
1999 23
1998 59
1997 55
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Şuan ki muhtarı Sait Oğlu İsmail Akçay 'dır.Ondan hemen öncesinde Halit Oğlu Mehmet Akçay'dı.Mehmet Akçay köye kazndırdıkları ve köyüne olan bağlılığı ile halan hatırlardadır.Köy Mehmet Akçay döneminde sahip olduğu vizyonu korumak için çabalamaktadır.İsmail Akçay da köy muhtarı olarak elinden gelenin en iyisini yapmaktadır.Beşoba Namı değer Bendamil hala sahip olduğu vizyon ve kültür yapısıyla Atatürk çağdaşlığı çizgisinde ilerlemektedir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İsmail Akçay
1999 - Mehmet Akçay
1994 - Mehmet Akçay
1989 - Mehmet Akçay
1984 - Mehmet Akçay

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde bunlarınolması için bir sebepte yoktur çünkü köy sadece yaz aylarında dinlenmek ve şehir yaşamından bir nebze de olsun kurtulmak için kullanılmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz