Beşören Köyü Küre Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Küre Beşören Köyü Bilgileri - Belören Köyü Hakkında - Belören Köyü Tanıtımı - Beşören Köyü Resimleri


Belören, Kastamonu ilinin Küre ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:KÜRE

İl: KASTAMONU

Tarihi

asırlar öncesinde bu köyde gayrimüslimler yaşıyordu.hatta köy içerisinde köylülerin gavur mezarlığı diye adlandırdıkları bir mezarlık da bulunmaktadır.tabi bu mezarlığın gayrimüslim kişilere ait olup olmadığı kesin verilerle bilinmemektedir.Köyün asıl adı ORDANI olarak bilinir.köyün karşısında Çatalkaya olarak bilinen bir dağ bulunmaktadır.köylüler bu dağdan taş yuvarlandığı zaman bir kötü haber alınacağını düşünürler.bu da bir batıl inançtır tabi.

Kültür

YEMEK Köyde kabaklı gözleme yapılır.Samsı ekmeğide oldukca meşhurdur.SIKMA denen ve yağda kızartılarak pişirilen bir ekmek çeşidide vardır.Köyün mantısıda meşhurdur.İlkbahar mevsimiyle beraber yağmurla ortaya çıkan doğal mantarlarvardır.Bu mantarların bir kısmı hemen tüketilir bir kısmı ise daha sonra yenmek üzere salamura yapılarak tüketilir.İlkbaharda dağlarda yetişen ve köy halkının ISPIT dediği bitki vardır yemeği çok güzel olur.

ISPIT YEMEĞİ Malzemeler:Ispıt 2tane kuru soğan sıvı yağ iki yumurta

Toplanan ıspıtlar topraktan temizlenir suda haşlanır süzülür.Soğanlar soyulur ve tavaya yağ konup kavrulur ıspıtlarda tavaya konur vekavrulur üzerine yumurtalar kırılır .Afiyet olsun.

DÜĞÜN

Köyde düğünler davul zurna ve kabak kemane eşliğinde yapılır.Gelin ve damat BEŞÖREN köyünden ise eğlenceler çoşkulu bir şekilde başlar ve HAK alma ile sona erer.

Coğrafya

Kastamonu iline 83 km, Küre ilçesine 23 km uzaklıktadır. Köy BEŞÖREN MERKEZ mahalle ; BEŞÖREN AŞAGIKIŞLA mahallesi ve BEŞÖREN YUKARI KIŞLA mahallesi olmak üzere iki mahalleden oluşmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 440
1997 374

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde doğal yollardan elde edilen ;kestane,ceviz,elma,armut,kiraz,dut gibi meyvelerinde ekonomiye katkısı oldukca çoktur. Köyde arılardan elde edilen bal çok meşhurdur ve bir çok hastalığın tedavisinde bu bal kullanılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: REŞAT AKKUŞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (366) 753 11 30

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Reşat Akkuş
1999 - Muhammet pamuk
1994 - MUHAMMET PAMUK

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.tek köyün içinden yol geçer

İle Uzaklığı: 83 km

İlçeye Uzaklığı: 23 km

Rakım: 620 mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Beşören Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz