Beta Balığı (Betta splendens)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Latince Adı: Betta splendensHabitatı ve Anavatanı: Tayland

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Aşırı Saldırgan

Yüzme Seviyesi: Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renklidir ve daha uzun yüzgeçlere sahiptir.

Üreme: Erkek suyun üstüne köpükten yuva yapar, erkek ve dişi yumurtlarken baba yumurtlararı bu köpüklere taşır ve yumurtalara bekçilik eder.

Sıcaklık: 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 30 lt

Su Sertliği: Orta

pH: 6-9

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Ülkemizde genelde fanuslarda ve bardaklarda satılan bu balıklar yaşatılma şekli açısından hak etikleri yeri bulamamış ticari kaygılar yüzünden üstün körü yaşatılmaya çalışılan narin ve asil balıklardır. Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılır bunun nedeni bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır, doğrudan havadan oksijen temin edebilirler. Fanuslarda satılmalarının nedeni Labirent olarak adlandırılan bir solunum sistemlerine daha sahip olmalarıdır. Labirentliler grubuna giren Güney Doğu Asya'nın bu kavgacı balığı genelde fanuslarda bakılmalarına rağmen en az 30 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır. Davranış biçimleri gereği iki erkeği aynı ortamda yaşatamazsınız, sonuç mutlaka bir balığın kaybedilmesi olacaktır. Bunu erkek betanıza ayna tutarak test edebilirsiniz. Beslenmelerinde seçiçi davranmazlar, kaliteleli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler. Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur hemde dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ayrıca bol bitkilendirilmiş olması gerekir. Üremeleri su yüzeyinde erkek betanın yaptığı köpük yuvada gerçekleşir, erkek yere düşen yumurtaları yuveya taşır. Mümkünse dişi ile erkek ayrı akvaryumlarda bakılıp kondüsyon kazandırılmalıdır.

Beta Üretimi

Bir süredir Betaları besliyor ve üretiyorum. Bir çok beta besleyen kişi defalarca bana başarılı bir yumurtlama için doğru yolu sordu. Aşağıdaki yöntem size üretim yapabilmeniz için gerekli bilgiyi sağlayacaktır.

Üreme çifti:

Erkek ve dişi balığın aynı boyda olduğundan emin olun. Dişiler biraz daha küçük boylarda olabilirler ancak çok genç bir erkeği veya çok genç bir dişiyi yaşlı bir eş ile eşleştirmeyin. İkisinden biri yaralanacaktır.

Çifte Kondüsyon Kazandırma:

Çifti iyi besleyin, mümkünse canlı yem (artemia) verin ve sularını mümkün olduğu kadar temiz tutun. Birbirlerini bir kaç gün görmelerine izin verin. Erkeği üreme tankına almadan bir kaç gün önce ise dişiyi erkeğin görüş alanından çıkartın.

Üreme Tankı:

Suyu seviyesi 10-12 cm'den yüksek olmayan, küçük (ben 5 litre kullandım) bir akvaryum seçin. Köşeye bir pipo filtre koyun, ısıtıcının sıcaklığını 26.5 dereceye getirin. Plastik bir kapak veya kesilmiş strafor bardağı (genelde çay, kahve için kullanılır) köpük yuvada kullanın. Plastik veya canlı bitkileri ise dişilerin saklanması için bulundurun. Bu tankta taş veya kum bulunmamalıdır. Akvaryuma önce erkeği koyun, çevreye bir saat kadar alışmasını bekleyin. Daha sonra cam bir kap içinde dişiyi erkeğe gösterin, böylece erkek hemen dişinin yanına gidemeyecektir. Bu andan sonra birbirlerine ilgi göstermeleri lazım. Erkeğin ise dişiye kur yapması ve köpükleri yapmaya başlaması lazım. Pek çok defa karnı dolu dişiyi koyduğum anda erkeği görünce yumurtalarını bırakmaya başladı. Bu durumda dişiyi derhal erkeğin yanına bıraktım.

Köpükten yuva iyi bir boyuta geldiğinde ve dişi çizgilerini belirginleştirip kafasını aşağıya doğru indirince dişiyi serbest bırakın. Bu arada üreme tüpünün çıkmış olduğunu konrol edin.

Dişiyi bıraktığınız zaman bir miktar kovalama ve ısırmalar olabilir, eğer çok kötü derecede kavga etmiyorlarsa onları yalnız bırakın. Eğer biri veya ikisi de çok darbe alırsa hazır değiller demektir. Bu durumda dişiyi tekrar cam kaba alın. Üreme esnasında bazı çekişmeler olur ancak bu durumun çok uzun sürmesine izin verilmemelidir. Çiftlerin hazır olması 4-5 günü bulabilir. Hazır olduklarında erkek dişiyi yuvaya çekecektir, dişi de erkeği takip edecektir. Eşleşme herhangi bir yerde 1 saat ile 4-5 gün arası sürebilir. Erkek dişiyi saracak ve yumurtaları bu şekilde dişiyi sıkarak alacaktır. Bu sırada yumurtalar akvaryumun tabanına düşer. Dişi bir kaç saniye öldürülmüş gibi hareketsiz kalabilir. Erkek ise yumurtaları tabandan toplar veya yere inmeden yakalar ve yuvaya yerleştirir. (Bir çiftimde ise erkek hiç bir şey yapmamıştı ve dişi yumurtaları alıp yuvaya taşımıştı.)

Yumurtlama bitince dişi erkekten uzaklaşır ve saklanır. Dişi erkeği rahatsız etmez, genellikle düşen yumurtaları toplamakla meşguldür. Yumurtlama bitince yuvaya zarar vermeden dişiyi ayırın çünkü yumurtalarla ilgilenip onları yemeye başlayabilir. Yumurtalar tuz tanelerinden biraz daha büyüktür. Onları yuvada asılı olarak görmek için muhtemelen bir büyüteçle bakmanız gerekecektir.

Yavruları Yetiştirme:

Yumurtlama bittikten ve dişiyi ayırdıktan sonra hem dişinin akvaryumunu hem de üreme akvaryumunu Maroxy ile ilaçlamalısınız. Bu dişideki enfeksiyonları ve yumurtalardaki mantarı engeller. (Maroxy yurtdışında satılan bir mantar ilacı. Ülkemizdeki muadilinin Mikofish olduğunu düşünüyorum.) Aynı zamanda akvaryumun üzerini cam veya streç film gibi bir şeyle kaplamanız gerekir. Bu sayede akvaryumun üzerindeki hava daha nemli ve sıcak kalacaktır. Yavruların labirentleri gelişmeye başladığı zaman (yaklaşık 5 veya 7 hafta içinde) ve hava almak için yüzeye geldiklerinde yukarıda soğuk hava varsa zatüreden ölebilirler. Ben yukarıdaki korumayı yuvruları büyütüp satana kadar tutuyorum.

Salata ve suyunuzu alarak infusoria kültürünü başlatın veya düz yumurta döken balıklar için mikro yemlerden alın. Önce yavrular keseli olacak ve yem yemeyeceklerdir. Yumurtaların çıkmasından 2 gün sonra veya serbest yüzmeye başladıklarında yemlemeye başlayın. 2 haftalık olduklarında ise artemiaya ve/veya mikrokurta başlamalısınız. Mikrokurtlar bulunması zor olsa da daha iyi seçimdir, artmiaları en fazla 5 gün yaşatacağınızdan 2 kapta çıkartmanız gerekir. Yavrular küçük porsiyonlarla yaklaşık 4 saatte bir yemlenmelidir.

Yumurtlamadan 36 saat sonra kuyruklu siyah noktaların yuvadan düştüklerini gözlemleyeceksiniz. Erkek dibe gidip yavruyu alıp tekrar yuvaya koyacaktır. Yavru yatay olarak serbest yüzmeye başlamışsa artık erkek çıkarılabilir. Eğer iyi bir bakıcı değilse ve yumurtaları yiyorsa babayı daha erken çıkmarmakta fayda var. Bu nokta önemli, kaç yavru olduğuna dikkat etmelisiniz. Başta iyi bir baba olsa da bir süre sonra yumurtaları yiyebilir. Bu durumda erkeği ayırın, dibe düşen yavrular serbest yüzüşe geçeceklerdir.

Yavrular yetişirken suyu temiz tutmalısınız. (Ne kadar orjinal bir fikir değil mi? ) Hava hortumunun ucuna çok minik bir tüp koyarak veya vakumlu damlalıklar kullanarak dipteki pisliği temizleyebilirsiniz. Çektiğiniz suyu daha temiz su olan bir kaba koyun ve içinde yavru olup olmadığını kontrol edin. Yavru varsa plastik kaşık ile alıp akvaryuma atın. Eklenecek su yavruları üşütmemesi için aynı derecede olmalı, lora ve kloarminden arındırılmış olmalıdır.

Beta yavruları yumurtadan yeni çıktıklarında çok çok miniklerdir ve yavaş gelişirler. 3 ay sonra bile hala çok küçüktürler. Renk ve şekillerini almaları yakşalık 30 hafta kadar sürer. Yemleme zamanı gelene kadar genellikle akvaryumun dibinde hareketsizce dururlar ve aktif değillerdir. Yavrular büyükçe daha dikkat etmelisiniz. Erkekler büyüdükçe birbirlerine karşı daha agresif olurlar. Bu anda artık erkekleri ayrı ayrı bölümlere almanın vakti gelmiştir. Dişiler birarada olduğunda sorun olmayacaktır ancak çok sayıdalarsa suyu yükseltmek hatta çok kalabalık olmamaları için daha büyük hacimli akvaryumlara almak gerekir.

Erkeği ayırdığınızda çok tuhaf davranır. Yavrulara bakmaktan ve yumurta taşımaktan yorulmuştur. İşi bittiği için depresif bile olabilir. Onu iyi besleyin ve suyuna 4 litreye bir çay kaşığı olmak üzere tuz ekleyin. Bir kaç gün içinde düzene girecektir. Bir çift yumurtladıktan sonra çok kısa süre içerisinde tekrar yumurtlayabilirler. Yeterli yeriniz ve sisteminiz varsa tekrar üretime alabilirsiniz ancak en az iki hafta beklemelisin yoksa çifti formdan düşürürsünüz. Eğer elinizde çok fazla yavru varsa tekrar üremelerinden endişe etmeyin. Dişi döllenmemiş yumurta dökmeye ve erkek köpükten yuva yapmaya devam eder. Bu aktiviteler hiçbirini incitmeyecektir.

Sonuç:

Sanırım bu noktada bu balıkların üremesini kapatıyoruz. Bazen balıkları yanyana koyarsınız hemen yumurtlarlar, fakat nefesinizi tutmayın. Balıklarımın llk yumurtlaması bir kaç gün sürdü. Ben yoktum, bir yavrunun yuvadan sallanmasını görmeden önce bir yumurtlama olduğundan emin değildim. Bir yumurtlamayı ise akşam görüp videoya alacak kadar şanslıydım. Bilirsiniz, doğa ana bizim aptal gibi bakakalmamız için çok çalışıyor, fakat oğlum bu rapor sayesinde fen dersinden 5 aldı.

Kaynak: http://www.aquarticles.com/articles/breeding/Kick_Betta-breeding.html
 

Son düzenleyen: Moderatör:
#2
Betta Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
Betta satın alacağınız zaman ilk önce iyi gözlemleyip olumlu ve olumsuz durumlarını iyi gözden geçirin. Ne yazık ki akvaryumcularda da genellikle ufak bardak ve dar kavanozlarda satılmaya mahkum bırakılıyor. Bu durum da aslında Betta almamak gerekir. Ancak gerek akvaryumcu şartları gerekse az yer çok Betta hesabı nedeniyle ister istemez almak durumda kalıyoruz. Bu dar yerlerden alacağınız Betta da ilk olarak balığın kıvrak ve dış tepkilere karşı hassas olduğunu dikkat edin. Elinizi bardağın ya da kavanozu üstüne getirdiğiniz an balıkta bir hareketlilik varsa bu iyiye işaret olabilir. Tabi diğer koşulları da dikkat etmek gerekir. Eğer alacağınız Betanın uygun koşullarda yaşamadığınız düşünüyorsanız, rengi ve cinsi ne olursa olsun kesinlikle almayınız. Çünkü bir kez karar verip ona göre seçiminizi yapınız. Eğer isterseniz kötü durumdaki Bettayı satın alıp kendi çabalarınızla ( ilaç vs.) onu iyileştirip bakabilirsiniz. Ancak ömrünün büyük bölümünü dar alanda geçirip sonrada geniş bir alana geçen Bettalar çok güçsüz oldukları için belli bir zamandan sonra dirençten düşüp, hastalanıp en sonunda ölmektedirler.

Betta seçim teknikleri

Renk:

Bilindiği gibi Bettalar çok farklı renklere sahiptirler. Bu çeşitlilik sonucunda birçok insanın ilgisini çekmektedirler. Ancak hasta ve dirençsiz Bettaların renkleri canlı olmaz ve solgun renklere sahip bir görünüme bürünür. Bu tip Betaları almayınız. Çünkü dirençsiz düştüğünden renkleri solmuştur ve ileriki zamanlarda ölüm durumu olabilir. Genellikle renk solgunluğu iyileştirilemezse ortalama 2-2,5 ay gibi bir süre sonra Bettalar ölmektedir.

Bel yapısı

Sağlıklı Betalarda vücut her zaman kıvraktır. Bel yapısı çeşitli pozisyonlara geçebilir. Yılan gibi “S” şeklini alabilir. Ancak sağlıklı olmayan Bettalarda ise vücut eğri olup, sanki kambur olmuş görüntüsü verir. Kesinlikle vücut yan yatmamalıdır.

Solungaçlar

Sağlık bir Betta da solungaçlar düz olmalıdır. Buruşmuş, yamuk ya da yara gibi olan Bettalar alınmamalıdır. Ayrıca solungaçlar kesinlikle incecik ve şişmiş olmamalıdır.


Deri

Deri üzerinde hastalık belirtisi olmamalı. Ayrıca yara, iz gibi kalıntılarda olabilir. Böyle bir Bettanın yaralarında enfeksiyon kapma olma olasılığı yüksektir. Bu durumlarda hastalık taşıyıcısı da olabilir. Onun için böyle Betalardan almaya uzak durunuz. Çünkü kendi akvaryumunuza hastalık bulaştırabilirsiniz.

Davranış

Bir Betanın davranışları çok önemlidir. Aslında Betayı Betta yapan renkleri değil davranışlarıdır. Çünkü her şey davranışta olup, Betanın karakterini bile davranışlarından anlayabilirsiniz. Faaliyetlerinin dışında da genelde aktif olmalıdır. Faaliyetleri dışında demek istediğim ise diğer balıklara karşı, kendi cinslerine karşı ve kendi görüntüsüne karşı olacak saldırılar haricidir. Ara sıra Betanız bir köşeye geçip skin sakin durabilir. Bunlar normal durumlardır. Kesinlikle Betanızın hasta olduğu düşüncesine kapılmayınız. Eğer balığınız sürekli dipte duruyor ve pek yüzmüyor, sadece yem verince hareket ediyorsa; akvaryumunuzun su şartlarını, yem durumunu, ısı vs. gibi durumları gözden geçiriniz.

Yüzgeçler

Betanın yüzgeçlerinde herhangi bir darbe, kopukluk vs. şeyler olmamalıdır. Tam olmalıdır. Eğer yüzgeçlerde aksi durum söz konusu ise, çeşitli ilaç ve yemlerde yüzgeçlerini tekrar ski haline getirebilirsiniz. Ancak bu yüzgeçteki sorunları iyi bilmeniz gerekir. Yemlemeden dolayı mı, kavgadan dolayı mı yoksa hastalıktan dolayımı anormallikler varsa bilmeniz gerekir. Çünkü ona göre tedavi uygulamanız gerekecektir. Ancak bu durumlarla uğraşmak genelde olumlu sonuçlar vermemektedir. Devamlı yüzgeçlerini kapatan Betalardan da uzak durulmalıdır. Yüzgeç arası hastalıklar saptanamayabilir. Bundan doğan hastalıklar akvaryumunuzun düzeninin mahvedebilir. Her zaman yüzgeçlerini kelebek gibi açan Bettalar tercih edilmedilir.

Gözler

Gözlerin üstünde herhangi sisli, kirli ya da vb. bir katmanımsı şeyler olmamalı. Gözlerde şişlik, aşırı büyüklük bulunmamalıdır. Gözler kafa yapısına göre çok fazla aşağıda da bulunmamalı. İki göze bakıp simetrik olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

Gözlemlerim Sonucu ele alınmıştır. Ali Çelik
 

#3
Betta bakmaya kararlıysanız size bazı ipuçları:
Beta beslerken ilk olarak yer ve akvaryum seçimi önemlidir. Çünkü akvaryumunuzun bulunduğu yer, alacağı ışık vb. durumlardan dolayı sabit bulunmalıdır. Günlük, haftalık veya aylık akvaryum yerinin değişmesi akvaryumun içindeki bitkilerinizi veya Bettanızı etkileyebilir. Çünkü belli bir yerden alınan ışık balığınızın ve bitkilerinizin gelişmesini düzenli olarak sağlam. Devamlı yer değişen akvaryumda ise bitkileriniz ve balığınız gelişemez aksine hasta olup ölebilirler. Akvaryum ölçüleri zevkinize göre düzenlenebilir. Ancak hiç yoksa bile en azından 20 * 20 şeklinde bir akvaryum olursa hiç fena olmaz. Eğer balığınızı geçici olarak ar bir alanda beslemek zorundaysanız, size tavsiyem en az: 1,5 lt olmak kaydıyla pet şişe alıp içinde beslemenizdir. Ancak bu durum geçici olmak kaydıyla. Beta seçimi yaparken yaşça ve boyca küçük olmasına dikkat ediniz. Küçük Beta aldığınızda kendi düzeninize göre besleyip, geliştirebilirsiniz. Her şey sizin düzeninize göre olduğundan uygun ortam+uygun bakım = sağlıklı yavru vs. gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yaşça ya da iri yapılı Betaları tavsiye etmememin sebebi ise, bunların düzenli yemlemelerde karşılaşmamış olduğu ya da erken büyümeleri için çeşitli ticari ilaçların kullanılmış olmasıdır. İlaçlarla büyütülen balıkların gelişimlerinde çeşitli problemler olur ve ölür. Bu durum aynı insan üzerinde doping uygulanması gibidir. Uygun ortamda doğal olarak gelişen Bettalar her zaman uzun ömürlüdürler ve hastalıklara karşıda dirençlidirler.
Genelde Betta besleyen kişilerin sorduğu bazı sorulardan biride, “Betta akvaryumu nasıl olmalıdır?.” Bu soruda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Tabi bu görüşlerin bazılarına kimi yanlış, kimi de doğru demektedir. Ancak Betaya, akla ve mantığa uyan her şey doğrudur. Benim Betta akvaryumu hakkında görüşüm ise ilk önce dikdörtgen biçimde bir akvaryumdur. Ölçüleri önemli olmamakla birlikte dikdörtgen akvaryum her zamana ilk tercihimdir. Bu akvaryumun kurulumunda ise akvaryum tabanına yaklaşık 2-3 cm yüksekliğinde olacak şekilde bitki kumu daha sonra ise Betanız için bir mağara, java moss( ilk tercihim), su mercimeği, cobamba gibi bakımı kolay bitkiler olmalıdır. Daha farklı bitkilerde olabilir ancak bazı türlerin bakımları zor olabiliyor. Ayrıca maliyet olarak bu saydıklarımız gayet ekonomik. Akvaryumda bitki dizilimi yaparken su üstü ve tabanı bol bitkili yapmanızda fayda var. Ayrıca mağara oluşturduysanız mağaranın etrafını java moss ile kaplayıp doğal bir mağara görünümü verebilirsiniz. Gözlemlerim sonucunda gördüm ki Betalar karanlık ortamları daha çok tercih ediyorlar. Bazı zamanlar olacak ki Betanız mağaranın içine girip orada uyuduğunu ya da beklediğini göreceksiniz. Bitki düzenlemesi yapılırken Betanızın yüzmesini engelleyici tarza düzenleme yapamayın. Kimi Betta bakıcıları bol bitkili olacak diye çok aşırıya kaçmaktadırlar. Suyun orta seviyesinde ise pek fazla olmamakla birlikle 2-3 dal koyabilirsiniz.
Akvaryum suyunda size tavsiyem normal çeşme suyunu ortalama 24 saat kadar dinlendirmenizdir. Daha sonra yavaşça akvaryumunuza boşaltmanızdır. Ancak dikkat ediniz ki akvaryumdaki kumu ve bitkilerin köklerini bozmayın. Herhangi bir pişenin kapağından delerek yavaş yavaş su boşaltımı yapabilirsiniz.
Göz zevkinize göre çeşitli dekorlarda kayabilirsiniz ancak ilk önce balığın uygun ortamını oluşturduktan sonra kendi dekorunuzu yerleştirmek gerekir. Çünkü siz ne kadar hoş bir görüntü yakalasanız bile balığınız o duruma alışamadıysa tüm emekleriniz boşa gitmiş demektir. Dekorasyonda doğal şeyler kullanmanız önceliktir. Kesinlikle plastik olan hiçbir şeyi tavsiye etmiyorum. Plastik suyu bozuyor ve Betalar için rahatsız durum yaratıyor. Bir de hiçbir özelliği de bulunmamaktadır. Sadece göze hitap eden bir durumdur ama bu durumda Bettanızı da düşünmelisiniz.
Filtreleme ya da hava motoru sistemini kullanmayınız. Bilhassa bu durum erkek Betalar için geçerlidir. Size bu durumu şöyle anlatayım:
“Erkek Betta mahallenin abisi gibidir. Ağır takılır. Süslü, cafcaflı şeyleri sevmez. Her şey has olur, öz olur hesabıyla yaşar. Dişi Betta ise mahallenin süslü kızı gibidir. Şımarık, birazda ukala olur. Kendisinden başka değerli hiç bir şey yokmuş gibidir. Dünyada ondan başka hiçbir şey yokmuş havasıyla yaşar.” Bununla size anlatmak istediğim şey ise Erkek Betalar için hareketsiz sular en iyisidir. Çünkü ileriki zamanlarda yavrulama döneminde olduğunda yapacağı köpük yuva düzeni ile yuvası bozulmayacaktır. Dişilerde ise filtre ya da hava motoru kullanabilirsiniz. Ayrıca dişiler diğer türlerle de barışçıldırlar. Canlı doğuranların tüm türlerini dişi Betalarla rahatça bakabilirsiniz.
6- Gelelim en önemli konulardan birisine. Bu da Dişi-Erkek Betta ayırımı. Genelde şöyle bir tarif vardır: “Uzun yüzgeçli-kuyruklu olanlar erkek, kısa yüzgeçli-kuyruklu olanlar ise dişidir. Bu tanım kesinlikle yanlıştır. Belki bir Betta Splendes için bu örneği verme şansınız olabilir ancak bir Betta Dimidiata ya da Betta Short Tail (Kısa kuyruk) gibi cinsler için bu tanımı kullanmanız çok yanlıştır. Bir çok Betta meraklısı dişi diye aldığı Betaların kısa kuyruklu erkek Betta olduğunun farkına varırlar. Şimdi şöyle bir durum ortaya çıkıyor: “ O zaman kısa kuyruklu türlerde dişi-erkek ayrımı nasıl olmalıdır?” Bu durum biraz zordur. En usta Betacıların bile yanıldığı zamanlar olabilmektedir. Kendimden örnek verirsem: Ben dişi Betta alırken yanıma her zaman ufak bir ayna alırım. Kredi kartı kadar ufak. Bu aynayı dişi Betaya karşı tutarım. Eğer herhangi bir tepki vermiyorsa kesinlikle dişidir der ve alırım. Bu yaptığım teknikle hiç yanılmadım. Ancak önemli bir noktayı söylemek isterim. Belki su şartlarından dolayı ya da hastalıktan dolayı Erkek Betta balığı halsiz görünüp hiçbir tepki vermeyebilir. Bu tip bir Betaya ayna tuttuğunuzda hiçbir tepkisi yok diye sakın kesin dişidir demeyin. Belki bana bu durum rast gelmedi ancak size belki gelebilir. Onun için seçeceğiniz Betanın su şartlarını, hastalığını vs. gibi durumlarını çok iyi gözlemleyerek alınız. Benim ayna ile seçim tekniği %100 başarılırdır demiyorum. Ancak bu şartlar altında bu yöntem gayet kullanışlıdır. Unutmadan bir şey daha belirteyim bu konu hakkında; bazı durumlarda ayna yöntemini dişilerde kullandığınızda 5-6 saniye kadar Dişi Betanın agresif davranışlarını görebilirsiniz. Bu sadece o anlık durumdur ve her Dişi Betta da bu durum pek rastlanmaz.


Gözlemlerim sonucu ele alınmıştır. Ali ÇELİK
 
#4
Bettaların Ana bölümleri:
1- Ağız
2- Gözler
3- Sakal
4- Yüzgeçler
5- Labirent
6- Çeşitli dahili organlar

Ağız

Betta yavruluktan yetişkinliğe geçeceği süre içinde ağız yapısı gelişip, kendine göre kuvvetli bir biçim alır. Bettalarında genel olarak ağız yapıları yukarıya bakacak şekilde oluşmuştur. Bu durum onların su üstünde duran yiyecekler çok rahat yemesini sağlar. Kesinlikle bu durum dipte duran yiyecekleri yiyemez anlamına da gelmez. Her çeşit pozisyonda duran yiyecekleri rahatça yakalayıp yiyebilme özelliğine sahiptir. Farklı türdeki sert yemleri bile ayırt etmeden rahatlıkla ağzında parçalayabilmekte; zorlandığı durumlarda ise ağzından yemi tükürüp tekrar yemesi görülen durumlardan birisidir. Ağız bölümü gelişmiş olduğundan çeşitli balıkların derilerine ve kuyruklarına büyük ölçüde zarar vermektedir ( Kendi boyuna yakın balıklar). Tek darbede de kuyrukları parçalama özelliğine de sahiptirler. Genelde tek darbede kuyruk parçalama durumu fizikçe gelişmiş Betalarda sık görülen durumdur.

Gözler

Bettaların gözlerinde hafif bir çıkıntı olup, göz irisleri siyah renklidir. Mükemmel derecede görme yetenekleri vardır. Avlarını çok iyi gözlemleyip, derhal işe koyulabilmektedirler ya da sinsice hiçbir şey yapmadan bekleyip karşısındaki canlının bir anlık boşluğundan faydalanıp derhal saldırıya geçmektedirler. Bettalar kesinlikle göz kırpmazlar. Uykun pozisyonunda olsalar bile en ufak su hareketi ya da akvaryumda ki ufak bir salyangozun hareketini bile çok rahatlıkla görürler. Bettaların gerçek yaşam ortamlarında kendilerini izlediğimiz takdir de onların nasıl mükemmel bir göz yapısı olduğunu çok yakında görüp anlayabiliriz.


Sakal


Sakal, Betaların solungaç kapaklarının altında bulunur. Her zaman iki adet olup sağa ve sola ayrılmış biçimdedir. Gözle çok rahatlıkla görülmektedir. Genel olarak yaşça tahminlerde sakal yöntemini kullananlarda vardır. Ancak bu durum kesin sonuçlarda vermemektedir. Doğal ortamda yaşayıp hiçbir hormonlu ilaç vs. yem yemeyen Betaların sakalları uzunsa yaşça büyük var sayımları kullanılabilir(Pek gerçekçi sonuçlarda vermeyebilir). Ancak ev veya ticari amaç için beslenen Bettalarda ise hormonlu ya da ilaçlı besinler kullanılıp çabuk geliştirildiği için sakallarında bazı durumlarda anormallik bir uzamada söz konusu olabilir. Ancak bazı Betta severleri bu durumlar yanılmakta olup, yaşça büyük bir Betta olduklarını sanmaktadırlar. Betta sakalları genellikle Betaların renkleriyle uyumludur. Betta kırmızı ise genelde kırmızı sakal, lacivert renkli ise lacivert sakal bulunmaktadır. Bazı durumlarda da farklılıklar da gözlenebilir. Kırmızı Betta da mavi sakal ya da sarı Betta da kırmızı sakal da görülme olasılığı vardır. Bu tamamen Betanın Anne-Baba genlerinin baskın karakterlerinin ortaya çıkması sonucu oluşmuştur. Gerçekten güzel görüntüler açısından herkesin sevgilisi haline de gelebilir. Erkeklerin kendisi başka balıklardan koruması ya da kavga etmesi durumunda sakallarını sağa sola sallayarak ta rakibinin dikkatini dağıtmada kullanabilir. Ancak bazı cinslerde betanın yaşı ne olursa olsun sakalları pek büyümemektedir. Sakal durumlarına da bakarak kesinlikle dişi veya erkek denilmemelidir.(Yanlış varsayımdır)
Dişi Betalarda ise sakallar genelde pek büyük olmaz. Ancak bazı doğumlardan sonra istisna durum olarak uzun sakallı Dişilerde olabilir.


Yüzgeçler

Yüzgeçler Bettalar için en mükemmel görünümleri oluşturur. Birçok kişi akvaryum vs. gibi konuları sevmese bile Bettaların çekici güzellikteki yüzgeçlerini görünce bir anda Betta hayranı olabilmektedir. Bettalarda yüzgeç gelişimi genelde 2 aylıktan sonra yani ortalama 8-9 hafta sonra belli görünümlere kavuşmaya başlar ve sonrasına devamlı gelişip büyümeye gider. 8-9 haftalıktan daha genç olan betaların ise ufacık ekseriyetle mikroskobik yüzgeçleri vardır. Anal yüzgeçler gelişmeye başladıktan sonra sırta ait yüzgeçler gelişmeye başlar. Hastalık durumlarında yüzgeçlerde oluşan hastalıklar çok rahatlılıkla fark edilebilmektedir. Normal bir gelişimde olan Betta’nın ömrünün bitimine kadar yüzgeçleri gelişir ve büyür. Uygun ortam + uygun su koşulları vs. gibi durumlarda ise yetişkin insan elinde büyüklükte yüzgeçlerinin oluşmamasında bir neden de yoktur. Yüzgeçlerin farklı tarzlarının oluşumu ve kalıtsal genlerden sonucu Splendes, Yarım Ay, Delta Kuyruk gibi çeşitli cinsler de oluşmuştur.

Labirent

Betaların su üzerindeki havayı teneffüs etmesi labirent adlı organlarıyla yapması mümkündür. Betta’nın, bir zar tarafından kapsayan kemiğe benzer tabakaların bir takımı var. Havayla temasa edilince, teneffüs başlar. Oksijen, labirentte toplardamara ait kana doğrudan geçer ve balığın içindeki eski hava dışarı verilir. Bettalar labirent sistemini kullanan en iyi balıklar arasındadırlar. Sığ akvaryumlarda ya da eskiyip değişmesi gereken sularda bu durumları çok rahat biçimde görebilirsiniz.

Çeşitli Dahili organlar

Betanın en önemli olan organları bedenin ilk yarısında bulunmaktadır. Bunlar kalp, mide, karaciğer, dalak ve beyindir. Anal yüzgecin başlangıcına yakın olan kısım da, Betta 'nın makadıdır.


Gözlemlerim sonucu ele alınmıştır. Ali ÇELİK
 
#5
Hasta Betta - Sağlikli Betta Ayirimi
SAĞLIKLI BETTA
Çok iştahlı olur
Yüzüşü su içinde devamlı aktiftir.
Davranışları normaldir.
Renkleri canlı ve görünümü de kavga pozisyonunda gibi olup, yüzgeç ve kuyrukları devamlı kabarıktır.
Balığın vücudu kaygan ve görünümü gayet güzel olmalıdır.
Gözler normaldir.
Solungaçlar normaldir. Renkleri ise pembemsi olmalıdır.
Karın görünüşü normaldir.


--------------------------------------------------

HASTA BETTA

İştahsızlık görülür, bazı uzun süreler hiç yem yemediği de saptanabilir.
Yüzüşü aktif değildir. Akvaryumun bir köşesinde devamlı olarak durmaktadır. Sadece hava almak için su üstüne çıktığı görülebilir.
Davranışları normal değildir. Akvaryum camına, akvaryumdaki dekorlara çarpabilir ya da, devamlı olarak boş bulduğu yerlere kendini saklayarak, dış etkileşimlere kapalılık gösterir.
Renkleri canlılığını yitirmiştir; yüzgeç ve kuyruklarını kısarak yüzebilir. Renk değişiminde de balığın zıt rengine dönme ihtimali vardır.
Beden de ufak tefek yara izleri, ufak pamukçuklar ya da kuyruk ve yüzgeçlerde erimeler olabilir.
Gözlerde yuvalarından çıkacakmış gibi ya da şişme durumları gözlenebilir.
Solungaçlar tam açılmaz ve solungaçlar kırmızı, mor ya da bordomsu renkte olabilir. Bu durumda hastalık belirtisi görülebilme ihtimali yüksektir.
Karın şişkin, eğik ya da ısa sürede büyüme gözlemlendiği taktirde hastalık ihtimali yüksektir.


Gözlemlerim sonucu kaleme alınmıştır.

Ali ÇELİK
İstanbul-Bahçelievler/Yenibosna
 
#6
Sorular ve Cevaplarla Bettaları Kısaca Tanıyalım
Sorularla Bettaları Kısaca Tanıyalım

Betta balığını kısaca tanımlar mısınız?
Erkekleri kavgacı olduğundan tek bakılan bir Güney Asya türüdür. 23-24 derece sıcaklıklarda rahatça yaşama imkanı vardır. Labirentli bir tür olup, su üzerinden de oksijen temin edebilmektedir. Rahat oksijen alması için akvaryumunuzun üstü açık olmalı ki rahat oksijen alsın.

Betta akvaryumumu ne sıklıkta temizlemeliyim ve nasıl yapmalıyım?
Ortalama olarak her ay 1 kez değiştirmenizde fayda vardır. Ancak su değişimi yaparken kesinlikle suyun tamamını değiştirmeyiniz; sadece %20 lik kısmını değiştirmeniz yeterlidir. Su içindeki çeşitli organizmalar tam yerini bulmuş olduğundan ve balığı su düzenine alışmış olduğundan, köklü su değişimleri balığınızı etkileyecektir. Bol bitkili Betta akvaryumlarında ise su kirlenmesi gecikecektir.

Betta balığını ne sıklıkta beslemeliyim?
Granül yem olarak hesaba aldığımız zaman 1 adet küçük parçacıktan günde 2 kez yemlenmesi ilk tercihtir. Ancak günde 3 veya 4 öğüne ayırdığınız zaman bazı zamanlar da düzenli olarak Bettanızı aç bırakmanız önerilir. Devamlı fazla öğünde yem tüketen Bettaların zamanla yüzüşleri kaybolup, dibe çöküp kalmaktadırlar. Belirlediğiniz günlerde düzenli oalrak 1 gün aç bıraktığınız takdirde Bettanızın vücudundan tıoksinlerin atılmasına da yardımcı olursunuz ve Bettanızın midesini de rahatlamaya yardımcı olursunuz.

Betta için akvaryumuma ideal su nasıl olmalıdır?
Çeşme suları idealdir fakat dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Çeşme suları ağır metaller(klor,ilaç vs.) içerdiğinden Bettanıza zarar verir. Bundan dolayı çeşme suyunu kullanmadan yaklaşık 48 saat(2 gün) önceden bir yerde dinlendirilmesinde fayda vardır. Daha sonra dinlendirilmiş suyunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer isterseniz suyunuza ek takviye olarak çeşitli su düzenleyici ilaçlardan da kullanabilirsiniz. Ancak kaliteli markalar kullanmak şartıyla. Piyasa da ismi bile duyulmamış birçok marka bulunduğundan, ilaç vs. gibi durumlarda dikkat olmalısınız.

Betta akvaryumumda bazı bitkiler çürümüş, ne yapmamı önerirsiniz?
Bitkide farklı türleri beslemede aşırıya gitmeyin. Genel olarak su mercimeği, eledoa, Java moss, cabomba gibi piyasada da rahat bulabilecğeiniz türler Bettanız için daha faydalı olacaktır. Ayrıca doğal bir ortam görünümü de kazandırmış olup, oksijen içinde faydalı bir girişimde bulunmuş olacaksınız. Plastik bitkilerde aklınıza gelebilir, pek önerilmemekle birlikte dekor olarak kullabilirsiniz. Ancak doğallıktan yoksun olduğu için görünümden başka hiçbir özellik kaznadırmaz.

Betta balığım yüzmüyor devamlı su dibinde bezgin bir biçimde dipte duruyor, ne yapabilirim?
Çeşitli sebeplerden bu durum söz konusu olabilir. Su, ısı, stres ve hastalık gibi birçok durum söz konusu olabilir.Bu durumda Bettanızı durumunu çok iyi tespit edip derhal işe koyulmanız gerekebilir. Bazende hiçbir sorun olmamasına karşın balığınız yine de mutsuz görünebilir. Ancak bu durumda yapılması gereken bir durum yoktur. Balığınızın normal hali olup, gelecek günlerde yine eskisi gibi rahat yüzüş imkanı olacaktır. Bettanız için mağara ya da onun saklanabileceği bir bölüm gibi birşey olursa stresten uzak durup gelişimini rahat sağlayabilecektir. Bazı durumlarda ise akvaryumunuzun bulunduğu yerden de problemler çıkabilir. Işık yansıması, dış etkenler vb. Bettanızın dikkatini çekmesi gibi durumlar başlıcak durumlar olabilir.

Betta balığım için farklı yemler denememde sakıncalar olabilir?
Hayır bir sakınca yoktur. Ancak balığınız için uygun olan yemleri kullanmanız daha iyi olacaktır. Bazı tür yemler Betta balığınızın sindirim düzenini bozabilir. Sizin için en uygun yem türleri, kuru, granül ve canlı yemler olacaktır.

Betta balığının su üstünde köpük yapmasının nedenleri nelerdir?
Köpük yapma durumu erkek Bettalara ait durumdur. Zaman zaman dişilerde de görülen bir durumdur. Erkek Betta dişi gördüğü vakit eğer kendini hazır hissediyorsa köpük yapmaya başlar. Diğer bir durumda balığın rahat bir ortamda olup, su, ısı vb. şartların kendisi için iyi olduğu durumlarda da köpük yapar. Bu durum sağlıklı bir Bettanın göstergesidir.

Betta akvaryumuma deniz kabukları ya da deniz ürünleri gibi vb. şeyler koyabilir miyim?
Kesinlike tavsiye edilmeyen bir durumdur. Deniz ürünlerinden, deniz kumu, deniz kabuk vb. diğer şeyler suyun düzenini bozmakta ve Bettanız için ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Sadece tatlı su ürünlerini kullanmanız tavsiye edilir.

Bettaların aç kalma durumları hakkında bilgi verir misiniz?
Eğer işyeri, ofis vb. gibi yerde Bettanızı besleyip, hafta sonları Bettanızın yem ihtiyacını karşılayamıyorsanız bunun korkualcak bir tarafı yoktur. Ortalama olarak Bettalar 14-15 gün aç kalabilirler. Ancak bu durum çok zorda kalınmadığı süre için uygulanmaması gerekir. Çünkü Bettanız bu sere zarfı içinde aç kaldığı için direnci düşer ve hastalıklara kolay yakalanma durumuyla karşı karşıya kalır. Daha sonra Bettanızı kalite yemlerle besleyip eski gücüne kavuşturabilirsiniz.


Gözlemlerim sonucu kaleme alınmıştır.


Ali ÇELİK
İstanbul-Bahçelievler/Yenibosna
 
#7
Betta balıkları ile ilgili uzman aktavist yorumları
Gözlemlerim sonucunda yazacaklarım sizlere bilgi kaynağı olacaktır. Ayrıca belki anlayamadığınız konuları bu yazdığım bilgiler sonucunda daha rahat kavramanızı sağlayacaktır.
Beta balıklarının birçok cinsi olduğuna eminim, hatta bazı duyumlardan ve bazı akvaryumla ilgili sitelerde de bulunan yazıları gördüğümde bu cins çokluğu bana aha fazla inandırıcı geldi. Ülkemizde en bilinen cins Betalar sırasıyla:
1- Betta Splendes

Betta Splendes (Double tail resmi)


2- Betta Dimidiata


3- Betta Rutilans

Bu üç cinsten de ülkemizde en sık bulunanı ise Betta Splendes tir. Ayrıca bazı yerlerde Beta balıkları “siyam ya da dövüşçü balığı” olarak ta adlandırılabilir. Güney Asya’da Beta balıkları çok değerli olup, bu balıklar için “Beta Dövüş Turnuvaları” bile yapılmaktadır. Bizim ülkemizde nasıl horoz dövüşü varsa Beta balıklarının dövüş mekanı ağırlıklı olarak ta Güney Asya’dır. Beta balıklarının toplandığı yerler ise pirinç tarlalarıdır. Aslında bu balıklar derin olmayan ve hareketsiz, durgun sularda yaşamaktadırlar. Ayrıca bu suların bir bölümü pirinç tarlalarından da geçmektedir ve yavru Betalar veya yumurtalar bu pirinç tarlalarına girmekte; sonuç olarak ta oradan büyüyüp gelişmektedir.
Beta balıkları labirentli balıklardır. Labirent denilen bir organ sonucu; oksijeni çok düşük sularda bile hayatta kalmalarını sağlayan bir organdır. Bu organ sayesinde aynı insanlar gibi doğrudan havadan da oksijen alabilirler. Ürerken de köpük yuva tekniğini kullanırlar.


Betta Splendes Bakımı

Beta balıklarının bakımı aslında çok kolay ama bazı kişiler bu olayı çok büyütmektedirler. Beta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda ya da bardakta beslenmez. Çünkü bu balıklar ne kadar geniş alan olursa o kadar dirençli ve güzel görünüm kazanırlar. Beta balıkları için en küçük ideal akvaryum boyutu yükseklik:30cm * genişlik:30cm ebatlarında olmalıdır. İsterseniz bu ebatları kendinizce büyütebilirsiniz.
Akvaryumun içini donatmak içinse bol bitkili olması tercih edilir ama kesinlikle koyulan bitkiler balığın yüzüşünü etkilememelidir. Suyun üstünde duran köksüz su bitkileri ve akvaryumun dibinde çim gibi duran bitkiler bu iş için çok idealdir. Ayrıca Beta akvaryumunda bulunan bitkiler, akvaryum suyunun kirlenmesini geciktirir ve balığa oksijen katkısı sağlar.
Beta akvaryumunun ısısı en az 23°C - 24°C olmalıdır. Mayıs ayından sonra ise ısıtıcınızı kapatıp tekrar Eylül ayının ikinci haftasında tekrar kullanabilirsiniz. ısıtıcınızın 26°C -28°C derecede olması Beta balığınızı kesinlikle öldürmez ama çabuk yaşlandırmaya sebep verir. Böylece balığınızın ömrü kısalır.


Yemleme konusunda ise tavsiyem, canlı yem ya da kaliteli yemlerdir. Canlı yem kullanmanız ilk tavsiyemdir. Eğer sivri sinek ve karınca rahatlıkla bulabilirseniz Beta balığınıza verin, severek tüketirler.
Akvaryumunuzda kesinlikle filtre kullanmayın. Beta balıkları hareketli suyu sevmedikleri için, filtreli bir akvaryumda kolayca stres altına girebilir ve ölümle sonuçlanabilir.
Beta balıkları akvaryum aksesuarlarının içine girip orada kalmayı çok hoşlanırlar. eğer akvaryumunuza mağara veya onların saklanabileceği ufak bir yer yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Bazı zamanlar her şeyden uzaklaşıp, kendini stresten uzak tutmak isteyecektir ve akvaryumunuzda bulunan mağara ve oyuklar onlar için bir nevi ilaç olacaktır.
Beta balıklarını başka balıkla beslemeyin. Dişi betalar barışçıldır ancak erkekleri ise çok hırçındır.


Suyun değişimi ise her ay değiştirmek şart değildir. 2 – 3 ay gibi uzun bir süreden sonra su değişimi yapabilirsiz ancak suyu tamamen değiştirmeyip sadece belli bir ( %20) miktar değiştirmeniz tavsiye edilir.

Betta Splendes Üretimi

Sağlık dişi ve erkek beta alıp bunları aynı akvaryum içersine koyup, akvaryumun ortasını şeffaf renkte bir cam ile bölünüz. Plastik cam koymayın. Çünkü plastik su içinde bulanık gözüküyor ve balıklar birbirlerini fark edemiyor. Ayrıca dişi için ayrı bir akvaryum daha hazırlayın. Doğumdan sonra dişiyi hazırladığınız akvaryuma koymanız gerekmektedir.
Üretim için kullanacağınız Betanızı üretimden en az 2 hafta önce kaliteli ya da canlı yemlerle beslemeniz önerilir. Çünkü yavru doğumu kaliteli ve dirençli olmaktadır. Ayrıca balık doğumdan sonra çabuk direnç kaybına uğramaz. Dişi ve erkek Betalar pastelimsi renklerde olmalıdır. Böylece daha güzel görünümlü yavrular elde edersiniz.
Akvaryumu ikiye böldüğünüzden itibaren dişi ve erkek Betalar birbirlerini görürler. Bunun sonucunda birbirlerine kur yapmaya başlarlar. Zaten ikisi de tam üreme safhasına geldiği zaman erkek Beta suyun üstüne köpük yuva çalışmasına başlar. Bu köpük yuva benim gözlemlerim sonucunda 1 – 1,5 cm arasında olmaktadır. Suyun yüzeyi adeta minik baloncuklarla dolmaktadır ve çok hoş bir görüntüsü de vardır.
Erkek Beta suyun yüzeyini tamamen köpük yuva ile bitirdiği zaman akvaryumu böldüğünüz canım yanına gelir ve hareket etmeden dişiyi izler. Tabi ki bu olaylar 1 hafta içersinde olmaktadır. Erkek Betaların bazıları 1 gün de köpük yuvayı bitirirken bazıları ise 3-4 gün arasında köpük yuvalarını bitirirler. 1 haftadan sonra dişi ve erkek betalar genellikle çiftleşme isteğinde bulunurlar. Zaten hareketlerinden belli de olmaktadır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en büyük olay, kesinlikle köpük yuvayı bozmadan ortadaki bölme camı kaldırmaktır. Eğer köpük yuvayı bozarsanız erkek Beta bir anlık olayla dişiyi hemen öldürür. Çünkü erkek Betanın o an için üreme konsantrasyonu kaybolmaktadır.Orta bölme camını kaldırdığınız zaman erkek Beta hemen dişinin yanına gidip, dişiyi belinden kavrayıp yılan gibi sarmaktadır. Bu sarma sonucunda dişiden yumurtalar dökülmektedir. Eğer balık ilk defa yumurtluyorsa 25 veya daha az sayıda yumurta dökebilir. Ancak her doğumdan sonra bu yumurta sayıları fazlalaşır.
Dişi betanın yumurta dökme işi bittikten sonra dişiyi daha önce hazırladığınız temiz bir akvaryuma alınız ve dişiye canlı yem, kaliteli yemler gibi çeşitli yemlerle tekrar eskisi gibi güç kazanmasını sağlayın. Çünkü doğumdan sonra dirençsiz kalma sorunları ortaya çıkıyor. Bu olay gayet normal bir şeydir.
Erkek beta dipteki yumurtaları ağzı ile toplayıp, daha önce kurduğu köpük yuvaların içine teker teker koyar. Kesinlikle yavrularını yemez. Bu olay iç güdüsü tarafından gerçekleştirmektedir. Erkek Beta yavrularıyla birlikte ilk 3-4 gün kalabilir ama daha sonra erkek Betayı da yavruların yanından ayırmanız gerekmektedir. Belli bir zamandan sonra erkek Beta da yavrularına saldırıp onları yiyecektir.Yavruları ilk 1-2 hafta yumurta sarısı ile besleyebilirsiniz. Ancak çok fazla vermeyin. balıkların durumuna göre hesaplayarak verin( sayısı ve boyutunu hesaplayarak). Daha sonra akvaryumculardan rahatlıkla bulabileceğiniz toz yavru yemi ve beta yavrularının bakımı için özel yemlerden alınız. Kaliteli- sağlam bir marka olmasına dikkat ediniz. Suyun çok çabuk kirlenmemesine özen gösterin. Kesinlikle filtre kullanmayın. Eğer yavrular kış mevsiminde üredilerse ısıtıcı kullanın. Eğer yazın üredilerse( haziran-temmuz-ağustos) ısıtıcıyı sabit 18 dereceye ayarlamanız yeterli olcaktır. Yavrular doğru şekilde bakldıkları takdirde bir ay gibi kısa sürede rengarenk görünüm kazanacaklardır. Ancak ileriki zamanlarda gelişimlerinden itibaren tekrar renk değişimine uğrayacaklar ve artık gerçek renk görünümlerini kazanacaklardır. Yavru akvaryumlarında en önemli husus bol bitkili olmasına dikkat edin. Çünkü hem oksijen sağlar, hem yavruların saklanma gereksinimlerini karşılar ve hem de suyu temiz tutup çabuk kirlenmesini önler.
 
#8
Gayet güzel ve gösterişli balıklar.Fakat daha deneyimli ve tecrübeli kişiler tarafından bakılması balık içinde en iyisi olacakdır.Akvaryumcularda kavanozların içinde bu balıkların mutsuz hallerini gördükçe içim acıyor.Gereken ilgiyi görmüyorlar.Bakımıda kolay olmayan bir tür.