Beybostan Köyü Gerger Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gerger Beybostan Köyü - Beybostan Köyü Hakkında - Beybostan Köyü Tanıtımı - Beybostan Köyü Resimleri
Beybostan, Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün isminin memişbey soyisimli bir süladen geldiği bilinmektedir.Aile, bazı sebeplerden dolayı Adananın yüreğir ilçesine göç etmiştir.Aynı sülaleden olup soyismi memişbey olan aile ise hala köyde yaşamaktadır.Begbostan ismi türkçe kurallarına uyması gerektiği için Beybostan şekliyle değiştirilmiştir.Daha önce Begbostan olduğu bilinen soyismin günümüzdeki adı ise Baybostan'dır.

Kültür

Köyümüzde geleneksel olarak kız alıp verme, sünnetlerde kirvelik, hasta ziyaretleri, cenaze evine yapılan ziyaretlere önem verilmektedir. Özellikle cenaze ziyaretlerinde cenaze evine çay, şeker vb. götürülür.

Coğrafya

Adıyaman iline 114 km, Gerger ilçesine 22 km uzaklıktadır.Köyün yerleşim alanı Fırat nehrinin kıyısında bulunan ekili arazilerden başlayarak, batıya doğru Gerger kalesine kadar yayılmıştır. Köyümüzün doğusunda Atatürk Baraj Gölü, kuzeyinde Yağmurlu köyü, batısında Nefs-i Gerger kalesi, güneyinde de Köklüce köyü bulunmaktadır. Köyümüzün batısında Pankin, kuzeyinde ise Göller mezraları vardır. Köyümüzün arazisi dağlık bir yapıya sahiptir.Bu durum tüm ekonomik faaliyetleri ve ulaşımı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle kış aylarında ulaşım zaman zaman imkânsız hale gelmektedir.

İklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. GÜNEYDOĞU ANDOLU BÖLGSİNDEDİR.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanında köyde su sıkıntısı da çekilmektedir. Köyün başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Ancak coğrafi şartlar nedeniyle tarım gelirleri ancak ihtiyaçları karşılayacak düzeydedir. Köyün genç nüfusu özellikle İstanbul’da çalışmaktadır. Köyde yaşayanlardan da mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler olmaktadır. Köyümüzün batısında Gerger kalesi bulunmaktadır. Bunun yanında Fırat nehri kıyısında da sayfiye yerleri mevcuttur.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz