Beydini Köyü Ovacık Karabük

#1

Beydini Köyü Ovacık Karabük konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Beydini Köyü Ovacık - Beydini Köyü Hakkında - Beydini Köyü Tanıtımı - Beydini Köyü Resimleri
Karabük
Bilgiler
Nüfus 49 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 78300
Alan Kodu 0370
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Karabük
İlçe Ovacık

Beydini, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir.Köyün TarihçesiEti, Lidya, Paflogonyalılar, Galatlar, Roma, sonraki dönemlerde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin etkileri görülür. Köye komşu Pürçükören Köyü Karakoyunlu Mahallesi’nde bulunan Gerdek Boğazı ve Karasin kaya mezarları Paflagonya dönemini yansıtmaktadır. 1350 tarihinde Osmanlı egemenliğine giren Ovacık-Beydini köyü, 1416 yılında Çelebi Sultan Mehmet tarafından Çankırı Sancak Beyliği, Çerkeş kazasına bağlanmıştır.Osmanlı tarihçileri Şemseddin SAMİ ve Ali CEVAT’ ın araştırmalarına göre; 1869 tarihli Kastamonu salnamesinde ilçemizin ismi ULAK (ŞEHBETTTÜN) olarak belirtilerek 25 Köyü,2145 hanesi ve 7381 nüfusu ile Çerkeş ilçesine bağlı bir nahiye olduğu bilgileri yer almaktadır. Ayrıca o dönemlerde Amasra Limanı-Çankırı- İç Anadolu ticaret yolunu kullanan katırcı ve kervancıların Çerkeş-Ovacık-Safranbolu-Bartın güzergahını izledikleri de tespit edilmiştir.Cumhuriyetin ilk döneminde Ovacık,Çankırı İli Çerkeş İlçesi’ne bağlı bir bucak iken, 1957 yılında ilçe olarak kurulması öngörülmüş 01.04.1959 tarihinde kuruluşunu tamamlayarak Çankırı İli’nin ilçesi olmuştur. 1995 yılında Karabük’ün İl statüsü kazanmasıyla Ovacık İlçesi Karabük İli’ne bağlı bir ilçe olarak belirtilmiştir.
Kültür

Köyün geleneklerive görenekleri 1-Ramazan bayramı ve Kurban bayramı arifesinde her evde yapılan helva karıştırılarak köyde bulunanlara dağıtılır.Bayram sabahı köydekiler bayramlaşır ve köy odasında yemek yenir. yemekleri 1-Birtür hamur tatlısı olan MALAK 2-Su böreği, 3-Nezaket hanımın cevizli baklavası, 4-Zeytinyağlı dolması, 5-Taze fasulliyesi 6-Çullu börek, 7-Fırında patates. Köyde yetişen Ceviz, kiraz ve erikleri civar kölerde çok beğenilir.
Coğrafya

Karabük iline 33 km, Ovacık ilçesine 11 km uzaklıktadır.Delitepe üzerine kurulu köyün sınırı Akdere, Karadere ve Bağırsak deresi ile sınırlıdır. Köy Çam, Meşe ve Gürgen ormanları ile çevrilidir.Orman bitkileri yönünden zengindir. MANZARASI ÇOK GÜZELDİR. YAĞMUR SONRASI UNUTULMAYACAK MANZARASI VARDIR. Köyün düz alanı yoktur.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde görünsede yaz ve kış aylarında daha çok KARASAL İKLİM görülmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 49
1997 76
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Dağ Turizimine müsaittir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Fevzi Pekcan
2004 - Fevzi Pekcan
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz