Beykışla Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Beykışla Köyü - Seyitgazi - Beykışla Köyü HakkındaBeykışla, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün ilk adı Çeçengiş daha sonra Beşkışla olan köyün adı '. Çerkes köyü olduğu için Beykışla köyü olarak değiştirilmiştir. Bir tekkesi ve taşlıktan oluşan tarihi yapıları mevcuttur.

Kültür
Köyün gelenek, görenekleri olarak düğünlerde oynanan köyün yerel oyunları,çerkez oyunları köyün gelenek ve göreneklerinden diyebiliriz. Yemek olarak, çerkez tavuğu ve çerkez peyniri meşhurdur.

Coğrafya
Eskişehir iline 63 km., Seyitgazi ilçesine 20 km. uzaklıktadır. Ekilen ürünlerden arpa, buğday, nohut, ayçiçeği, pancar, yonca başlıcalarıdır.Bunun yanı sıra haşhaş ve aspir ürünlerini de görebiliriz.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir..

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 75
2000 97
1997 92

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Selamet Sarı

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2007 yılında DSİ'nin sulama kanalları açılmıştır. Köyden göç her yıl artmaktadır.​