Beyköy Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Beyköy Köyü Mihalıçcık - Beyköy Köyü - Mihalıçcık - Beyköy Köyü HakkındaBeyköy, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Yaklaşık 115 yıllık bir köydür.Köyün adı; eskiden köyde çok zengin beylerin yaşamış olması nedeniyle bu isim verilmiştir. Dağların bittiği , ovanın başlangıcı olan bir yerde kurulmuştur. İnderesi,Dermenderesi ve Küprüderesi isimli derelerin içersinde çeşitli kayalar oyularak yapılmış mağaralar bulunmaktadır.

Kültür
Köyün kültürü gelişmiş düğünleri 2 gün sürer, yemekleri çok güzel olur en ünlü yemeği tarhana çorbası ve yaprak sarmasıdır..

Coğrafya
Eskişehir iline 116 km, Mihalıçcık ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 57
2000 63
1997 42

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık ve yakın civarda ki maden işletmeleridir. Köyün bulunduğu coğrafyada Linyit Kömür yatakları, Kil, Krom, Manyezit, Mermer v.b. yer altı zenginlikleri bulunmaktadır. 2008 yılı başında Termik Santral çalışmaları başlamış olup, ekonomik yönden katkıda bulunacağı aşikardır.

Muhtarlık
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Halil İbrahim Yüksel
1999 - Yüksel Yılmaz
1994 - Ali İhsan Üreyen
1989 - Ali Yüksel
1984 - İbrahim Özdemir

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Okul binası ve lojman harap durumdadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy camisi tarihi bir yapı olmasına rağmen nüfusun azlığı nedeniyle , imam görev yapmamaktadır.​