Beyköy Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Beyköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir - Beyköy Köyü - Sarıcakaya - Beyköy Köyü HakkındaBeyköy, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Eski bir Roma köyüdür. Köyün kurulduğu yerler dikkatli gezildiğinde Roma hamamının, Roma çeşmesinin, Roma mezarlıklarının olduğu görünür.Beyköy Hrıstiyanlık'tan önce kurulmuş bir köy olduğu için yaklaşık 2000 senelik tarihe sahiptir.Hrıstiyanlık'tan sonra Roma köyü olan Beyköy, Rumların gelmesiyle Hrıstiyan'laşmış ve Türklerin Anadolu'ya gelmesine kadar da Rum köyü olarak kalmıştır.Türkler'in bu eski Roma köyüne yerleşmesinin sebebi ise verimli topraklara ve Sakarya Nehri'ne sahip olmasıdır.Köyün ismi ise Osmanlı döneminde köyün yerleşiminin 2 kısımdan oluşması ve bu kısımların 2 farklı Bey tarafından yönetilmesinden gelmiştir.Bu 2 Bey arasındaki çatışmalar Caminin yakılmasına kadar ilerlemiş ve Beylerin ölümleri ile bu zıtlasma sona ermiştir.Köyün adı Beyköy olarak bu zamana kadar gelmiştir.

Coğrafya
Köy 2 mahalleden oluşmaktadır.İlk mahalle şu an köyün bulunduğu yerleşkedir.Diğer mahalle ise köye 5 km uzaklıkta bulunan Öğrencik mahallesidir.
Eskişehir iline 65 km, Sarıcakaya ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim
Köyde mikroklima tipi iklim görülür.Bunu Sündiken Dağları'nın kuzeyinde kalmasına, vadi yerleşiminde olmasına, Sakarya Nehri'nin buradan akmasına bağlayabiliriz.Kışlar genelde ılık ve yağmur yağışlı geçmektedir

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 404
1997 422

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır.Köyde pek çok sebze ve meyve yetiştirilmektedir.Bunların başında; domates, salatalık, marul, enginar, zeytin, nar, elma, armut, antep fıstığı, ceviz, badem, brokoli, brüksel lahanası gelmektedir.Köyde bulunan sebze hali sayesinde köyde yetiştirilen sebze ve meyvelerin satımı gerçekleştirilmektedir.
Ayrıca köyde bir de Hidro-Elektrik Santrali bulunmaktadır.Beyköy HES olarak adı geçen santral DSİ tarafından yapılmıştır.Santral köye 2km uzaklıktadır.

Muhtarlık
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Seyfi DEMİRALP
1999 - Sami ÖNDERSEV (Vefat)
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır.Ayrıca "Taşımalı eğitim" uygulanmaktadır.Köyü ilçe ve diğer köylere bağlayan yol Mucur'dur.Köyün Ptt Acentası vardır.Kanalizasyon altyapısı yapılmıştır.İçme suyu şebekesi bulunmaktadır.

Ulaşım
Eskişehir Otobüs Terminalinin ilçe ve köy taşımacılığı yapılan kısmından günün belirli saatlerinde köye yolcu taşınmaktadır.Eskişehir'den köye otomobille ulaşım ise yaklaşık 1 saatte yapılmaktadır.​