Beyli Köyü Perşembe Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Perşembe Beyli Köyü - Beyli Köyü Hakkında - Beyli Köyü Tanıtımı - Beyli Köyü Resimleri

İlçe: PERŞEMBE

İl: ORDU

Köy Muhtarı: HACI GÜLER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (452) 522 25 32

Cep Telefonu: 0 (532) 468 71 50

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 1033

İle Uzaklığı: 13 km

İlçeye Uzaklığı: 10 km

Rakım: 250 m


Tarihi

Beyli Köyü'nün isim hikâyesi şöyledir:

Fatih Sultan Mehmet 1461 Trabzon Seferine çıktığında,Ordu ve havalisi zaten Tokat Reşadiye merkezli Hacı Emiroğulları Beyliğince fethedilmiş, Trabzon Rum kapısına dayanılmış, hatta Trabzon Rum kızlarını Hacı Emirin oğlu Bayram Beye vererek durumu bir süre idare etmek zorunda kalmıştır. FAtih bölgeye gelince Hacı Emiroğulları Osmanlı'ya tabiyeti kabul etmiş ve bu bölgelerin yönetimi Beyliğe bırakılmıştır. Perşembenin diğer köyleri gfibi, Beyli Köyü ve çevresi nüfusu büyük oranda Hacı Emiroğulları Beyliği askerlerine fetih olarak verildiğinden Türkmen kökenlilerden oluşmaktadır. Beyli Köyü ve çevresinin Fatih zamanında tımar olarak İstanbul'lu Hacı Ömer Bey'e verildiği, buraya büyük bir konak yaptıran Hacı Ömer Bey'in oturduğu bu köye halk zamanla Bey Köyü demeye başladığı söylenir. Bey Köyü de yine zamanla Beyli Köy olarak anılmaya başlanır ve köyün adı Beyli Köyü olarak kalır.

Hacı Ömer Bey'in konağının kalıntıları halen Konak Yanı denilen mevkide bulunmaktadır.

Kültür

Eğitim seviyesi yüksektir. Bu nedenle dışarıya çok göç vermiştir ve nüfus yaşlanmıştır. KÖy kültürü Ordu İli genel kültürü kapsamındadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köy halkının %100'ü geçimini fındıkla sağlamaya çalışmaktadır. Fındık köylerde kalanların 1. geçim kaynağı olsa da, artık dışarıda bulunanların çokluğu nedeni ile 2. gelir kaynağı haline gelmeye başlamıştır. Kivi üretimi yaygınlaşmaktadır ve bu durum mili ürünümüz fındık için tehlike oluşturmaktadır. İnşaat alanında ustalar yetişmiştir. Çatıcı Ali Usta buna en güzel örnektir; işini titiz ve hızlı bitirir; şehrin değişik yerlerinde eserleri mevcuttur.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Yakın köylerden bu köye taşımalı eğitimle öğrenci gelmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekeleri vardir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz