Beylice Köyü Hendek Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hendek Beylice Köyü Bilgileri - Beylice Köyü Hakkında - Beylice Köyü Tanıtımı - Beylice Köyü ResimleriBeylice, Sakarya ilinin Hendek ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:HENDEK

İl: SAKARYA

İle Uzaklığı:40 km

İlçeye Uzaklığı:41km

Rakım:910 m

Nüfus:

2000:266
1997:285

Tarihçe

Köyde eski zamanlarda Rumlar ve Bizanslılar hüküm sürmüştür. Bugün köyün yüksek bölümlerinde bozulmuş, ya da tahrip edilmiş bazı Bizans mezarları halen bulunmaktadır.

Kültür

Köyde bir tür Kafkas halkı olan Abhazlar oldukça çoğunluktadır. Yöre halkının; aynı köyden evlilik yapmamak, büyüklerin yanına eşlerin beraber çıkamaması gibi gelenekleri sürmektedir.

Yörede bir tür Abhaz yemeği olan "abısta" yenir. Bununla birlikte halk, örfleri ve adetlerini mensup oldukları etnik halktan esinlenerek belirlemiştir.

Coğrafya

Sakarya iline 40, Hendek ilçesine 11 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi kışları oldukça soğuk ve yağışlı; yazları ise gündüz sıcak, geceleri ise serindir.

Ekonomi

Köydeki her haneye ait olan bir fındık tarlası vardır. Yöre halkı geçimlerini ekseriyetle fındık ticaretinden sağlar. Ayrıca hayvancılık da yörede oldukça yaygındır.

Köy Muhtarı: EROL AKAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (264) 664 00 31
Cep Telefonu:
0 (536) 681 84 24

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz