Beyyayla Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Beyyayla Köyü Günyüzü - Beyyayla Köyü - Günyüzü - Beyyayla Köyü HakkındaBeyyayla, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
SÜREZ
Köyün eski adı Sürez'dir. Köyün öz denilen ağaçlık, meyvelik bağ ve bahçelerin sırasında bulunduğu için Sıraöz (zamanla Sürez olarak değişmiş) olarak anıldığı söylenir. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin son Bazı eserlerde Sürezin Sivrihisar kadılığına bağlı nahiye olduğu belirtimektedir.Köy Fatih döneminde nahiye merkeziydi. dönemlerinde köyde bey ve kadı bulunduğu için Beyyayla adını almıştır. Köyde halen mezarlık içinde tarihi bir kadı mezarı ve köy içinde tarihi kalıntılar vardır.Ayrıca köyde tarihi kalıntılarada rastlanmıştır.Köyün şu anki oturumunun olduğu yerde mezarlık bulunmaktadır

KÜRTLER YAYLASI
Halen Beyyayla(Sürez) köyüne bağlı Kürtler yaylası 400 sene önceki kayıtlarda köydür. Burada büyük harabeler bulunmaktadır. Sürez nahiyesinin merkezi durumunda bulunan Kürtler yaylasında kadılar kadılık giysisi olan kürkü burada giydikleri ve burada oturdukları için buraya KÜRKLÜLER denilmiştir, Bu isim dilden dile bozularak KÜRTLER Olarak tarihe geçmiştir.
Yunan işgalinden sonra köyde kimse kalmamış, işgal sırasında köy tamamen yanmış. Sürez (BEYYAYLA) köyünün en zanginlerinden olan, koyun sürüsü sahibi "KAVLAKLARIN HALİL AĞA" Eski Yazır (ALTINİNİ) Köyünden Ali ve Osman (YILMAZTÜRK) kardeşleri çoban olarak buraya yerleştirmesiyle yerleşime açılmıştır. Sonraki zamanlarda sürez (BEYYAYLA) Halkı burayı yayla olarak kullanmaya başlamışlar ve bir süre sonra da yerleşmişlerdir ama aradaki bağ asla kopmamıştır.

Kültür
Köyün kültüründe önceleri köy odaları gençlik odaları bulunur, bu odalarda köye gelen misafirler ağırlanır, aksamları sohbetler ve çeşitli oyunlar oynanırmıştı. Şu an tarih olan bu gelenekler unutulmaya yüz tutmuştur. Köyde düğünler cuma aksamdan başlar, pazar ikindiye kadar sürer. Düğünde misafirlere cumartesi günü bamya çorbası, etli pirinç pilavı, hoşaf ve helva ikram edilir. Pazar günü Gelin alıcıdan sonra bulgur plavı ikram edilir. Bu köyde adet haline gelmiştir. Köyde kışı aksamları arabaşı vazgeçilmez bir aparatif olarak yenilmektedir. Osmanlı Türk-islam Kültürünün izlerinin tamamını bu köyde görmek mümkündür. Türk Resim Sanatı Tarihinin önemli şahsiyetlerinden Çoban Ressam (Süleyman Şahin) 1949 yılında bu köyümüzde doğmuştur.

Coğrafya
Eskişehir iline 140 km, Günyüzü ilçesine 2 km uzaklıktadır.Ayrıca köye bağlı Kütler Yaylası adında bir yaylası vardır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 131
2000 194
1997 172

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - ayhan yılmaztürk
2004 - ahmet uğurhan
1999 - doğan özçelik
1994 - kamil özkara
1989 - doğan özçelik

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​