Bilaluşağı Köyü Baskil Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bilaluşağı köyü bilgileri - bilaluşağı köyü resimleri - bilaluşağı köyü tanıtımBilaluşağı, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Kürtçe ismi Billan`dir.
Kültür

Köyde okuma yazma oranı yüksektir. Kız çocuklarının okullaşmasına 1950'li yıllardan itibaren başlanmıştır. Okuma-yazmaya bağlı olarak çeşitli illerde bu köyden nüfusa ve kamu görevlilerine rastlamak mümkündür. Elazığ ve Malatya ilinin müşterek kültürünü yansıtan köyde başlıca Halkoyunları Delilo, Halay, Geleneksel törenlerde oynanan oyunlar Kürt Simsimi ve tura'dır. Yemekler, bulgur ve sebze ağırlıklıdır. Evlilikler aile onayı ve görücü usulüyle olmaktadır. Kına Gecesi, kapı tutma, kardeş payı, gelin yolu kesme düğünlerdeki bahşiş gelenekeleridir. Yakınlık ve dostlukla sıcaklık oluşturan kivrelik, hediyeleşme ve ve dayanışma doğurmaktdır.Kabile yapılanmasına rağmen köyde hoşgörü hakimdir.Berdel, başlık geleneği kalkmıştır.
Coğrafya

Elazığ iline 85 km, Baskil ilçesine 47 km, Malatya iline 21 km uzaklıktadır. Malatya Merkez Anbarcık, Eğribük, Sinan köyleri ile sınır olan Bilaluşağı Köyü Elazığ Keban, Baskil köylerinin Malatya iline geçiş nokasında bulunmaktadır. Ulaşım daha çok geçmişten günümüze kadar Fırat nehri üzerinde sal, ahşap gemiler, kayık ve feribotla devamında Bölgeye ve diğer illere ulaşımı asflt yolla sağlanmaktadır. 1986 Yılından beri Karakaya Barajı su toplama havzasında kalan köy yeni yerleşim yerinde iki mahalleden oluşmaktadır. Ticaret ve ulaşımın ağırlıklı merkezi Malatya İlidir. Karakaya Baraj Gölü havzasında bulunan Bilaluşağı Köyünde;kaysı, karpuz, sebze tarımı ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Malatya'ya yoğun göç veren bu köyün menşe nüfusu 2000 civarındadır.
İklim

Köyün iklimi, Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçmektedir. Karakaya Barajının etkisiyle nem artışına bağlı olarak iklim yumuşamıştır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 190
1997 348

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak - yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz