Bilek Köyü Merkez Muş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Bilek Köyü - Bilek Köyü Hakkında - Bilek Köyü Tanıtımı - Bilek Köyü Resimleri - Pazu Köyü

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok


Bilek, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün illeri gelenlerle yaptığımız röpürtaj sonucu şu bilgilere ulaştık köyün ismini nereden aldığı konusunda Pa:Rüzgar anlamına gelmektedir. Zu:Çabuk esilen anlamına gelmektedir yani PAZU:Rüzgarın çabuk esilen anlamına gelmektedir.Köy halkın köyün ismi Muş ilinde ve Bingöl'ün Solhan ilçesinin genelde köyün ismini kürtçe bilindiğini söylemektedir.köy halkının eski ismi ile anılmasını istediklerini beyan ettiler.Köy halkı Biz bilek olarak değil PAZU ismiyle anılmak istediğini söylediler.


Kültür

Köyün eskiden yarı ermeni yarı kürtler yaşadığı için şimdi köyde kalan köylülerin ermenilerden kalan yemek türlerinin halen aynı şekilde yapıldığını onlardaki kanalizasyon,tandır,baca tipleri vb.gibi aslında çok genel bir kültüre sahip olduğunu ve zamanla bunların bittiğini yerine yeni yemeklerin yer aldığını söylüyorlar.

Coğrafya

Muş merkezine 49 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1049
2000 574
1997 801

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, faal bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilizedir. Telefon yoktur ancak mobil telefonla haberleşilebilmektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz