Bilgisayar Oyunlarının İnsan Üzerindeki Etkisi

#1

Bilgisayar Oyunlarının İnsan Üzerindeki Etkisi konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Bilgisayar Oyunlarının İnsan Üzerindeki Etkisi

Bilgisayar oyunları, kişiyi zamanla utangaç ve kaderci yapıyor..

‘Gelişen teknoloji ve internet ağının hızla yaygınlaşması sonucunda insanlık artık yeni bir sosyal problemle karşı karşıya: Bilgisayar Oyunları Bağımlılığı. Ülkemizde yaşları 11 ile 35 arasında değişen yaklaşık bir milyon kişi strateji ve rol yapma oyunlarını düzenli bir şekilde oynuyor. Bu kitledeki erkek sayısı kadın sayısının 4 katı. Bu kişilerin de yüzde 40’ı istese de oyun oynamayı bırakamıyor yani bir nevi madde bağımlısı gibi ‘oyun bağımlısı’ oluyor’ sözleriyle bilgisayar bağımlılığının ülkemizde ne kadar arttığına dikkat çeken VKV Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü Uzman Psikolog Aslı Akkan, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

YAPAY DÜNYA

Oyun bağımlılığı, sosyo - kültürel açıdan ele alındığında, kişinin oyun oynadığı (özellikle rol yapma oyunlarında) süre içinde kendi yaşam koşullarından ‘yapay’ olarak uzaklaştığı, oynadığı oyunun içine girdiği hatta kendine yeni bir karakter oluşturma sırasında bambaşka bir kimlik kazandığı görülmektedir.

SORUNLAR UNUTULUYOR

Bu sayede kişi kısa süre olsa da gerçek yaşam zorluklarından uzaklaşmakta, sorunlarını unutmakta ve yeni bir dünya içinde daha huzurlu olmaktadır ne de olsa bu dünya tamamen kendi kontrolündedir ve beğenilmediği anda kapatılıp istenildiğinde de tekrar açılıp tekrar yapılandırılabilir. Oyun bağımlısı olmamak ve öte yandan çağımızın bu son derece yararlı teknoloji aygıtından verimli bir şekilde yararlanabilmek de mümkündür. Bunun en güzel yolu da ‘oyun oynamayı hayatın tek odak noktası halinde getirmeden sadece zaman geçirme araçlarından biri haline getirmektir
.