Bilim insanları sönmekte olan bir balon gibi Ay'ın içine doğru kasıldığını düşünüyor.

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bilim insanları sönmekte olan bir balon gibi Ay'ın içine doğru kasıldığını düşünüyor.

Ay'ın yüzeyindeki yarıkların, Dünya'nın uydusunun giderek küçüldüğünü gösterdiği belirtiliyor.

Bu keşif, Ay'ın yüzeyinden elde edilen 'yuvarlak kısımlı uçurumlar' da deline alışılmadık faylara ait görüntülerle ortaya çıktı. Gazeteport'ta yer alan habere göre benzer faylar, Apollo astronotları tarafından Ay'ın ekvatorunun yakınında çekilen görüntülerde de görülüyondu. Şimdi ise bilim insanları Bilim dergisinde Lunar Reconnaissance Orbiter uzay aracı ile 14 yeni fayın keşfedildiğini bildirdi. Özellikle Ay'ın yüzeyindeki yüksek yerlerde bulunan bu faylar Dünya uydusunun dört bir yanına dağılmış durumda.

Uzmanlar, yarıkların Ay küçülürken kolay kırılan Ay kabuğunun kırılmasıyla oluştuğunu söylüyor. Uzmanlara göre, bu jeolojik olarak yeni bir süreç gibi görünüyor. Washington DC'deki Smithsonian Enstitüsü'nden Dr. Thomas Watters, "Ay'daki fayların en dikkat çekici özelliklerinden biri, genç olmaları. Nispeten genç, Ay'ın yüzeyine dağılmış faylar Ay'daki son kasılmaların işareti. Muhtemelen Ay'ın içinin soğumasıyla bağlantılı bu. Çok eski olmayan son dönemdeki kasılma miktarı tahminen 100 metre kadar" diye konuştu.

1970'lerdeki Apollo uzay yolculuğu sırasında astronotlar birkaç Ay depremi tespit etmişti ve Dr. Watters şimdi bunların yeni keşfedilen faylardan dolayı olduğunu düşünüyor. Bu tür faylar, hatta çok daha büyükleri Merkür gibi diğer güneş sistemindeki diğer gezegenlerde de bulunuyor.​