Bilkent Üniversitesi Genetik Mühendisligi

DeMSaL

Özel Üye
#1

Bilkent Üniversitesi Genetik Mühendisligi konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Genetik mühendisligi hakkında - Bilkent Üniversitesi - Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü


Moleküler biyoloji ve genetik, genlerin yapısını ve işlevlerini, canlıların evrimini ve bugün ulaştıkları noktadaki biyolojik özelliklerini araştıran bir bilim dalıdır. Canlıların oluşumunu programlayan genetik şifrelerin çözülmesi ve klonlama gibi etkileyici çalışmalara imza atan bu bilim, yeni araştırma alanlarıyla her geçen gün daha da gelişmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, bilimsel çalışmalarıyla dünyaca tanınmış bir akademik kadroya ve üst düzey laboratuvar olanaklarına sahiptir. Öğretim üyelerinin biyoinformatik, epigenetik, bağışıklık sistemi, kansere özgü etkin ilaç geliştirilmesi, kalıtsal hastalıklar, üreme ve gelişim biyolojisi, kanserin moleküler biyolojisi, biyobelirteçlerin tanımlanması, işlevsel genomik, rekombinant protein ve monoklonal antikor üretimi gibi konularda yürüttüğü araştırmalar uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmakta ve büyük ilgi uyandırmaktadır.

Akademisyenlerin yanı sıra öğrencilerin de aktif rol oynadığı bu çalışmalar, insan sağlığına uzun vadeli katkı sağlayabilecek alanlara da yayılmaktadır. Söz konusu alanlara örnek olarak kanserin genetik temelleri, tümör baskılayıcı genlerin kodladığı proteinlerin yapısal ve işlevsel analizi, kanserli hücrelerdeki çoğalma bozuklukları, hücre ölümüne direnme ve hücre yaşlanmasının moleküler mekanizmaları gösterilebilir.

Bölüm mezunları, saygın lisansüstü programlarda eğitim alabilecek ve ileri genetik teknikleri uygulayabilecek şekilde yetişmiş moleküler biyologlar ve genetikçilerdir. Mezunların bilim yaşamlarını sürdürdüğü araştırma merkezlerine Cold Spring Harbor Laboratuvarı, Max-Planck Enstitüsü, Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarları ve Harvard, Heidelberg, Johns Hopkins, Rockefeller üniversiteleri örnek gösterilebilir. Mezunlar, başta ilaç endüstrisi olmak üzere biyoteknoloji sektörünün sağlık, endüstriyel üretim ve tarım gibi farklı araştırma-geliştirme kollarında, teknoloji ve ürün geliştirme gibi alanlarda da çalışabilmektedir.

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, yürüttüğü araştırma, eğitim ve toplum hizmeti etkinlikleriyle, sağlık alanında ilk kez verilen 2004 Vehbi Koç Ödülü'ne değer görülmüştür.

http://www.fen.bilkent.edu.tr/~bilmbg/