Binaları güneş pilleriyle boyamak

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu BağlantılarGaller Swansea Üniversitesinden araştırmacılar yılda 50 rüzgar çiftliği kadar elektrik sağlayabilecek çevreyle dost yeni bir teknoloji geliştiriyorlar.

Üniversitenin Mühendislik Fakültesinden Dr Dave Worsley, binaların dış kaplamasında kullanılan esnek çelik yüzeyler üzerine güneş pillerinin boyanabilmesini sağlamak için araştırma yürütüyor.

Dr Worsely on yıldır çelik endüstrisiyle işbirliği yaptıklarını ve dikkatlerini çeliklerin uzun süreli dayanımını arttırmaya ve paslanmaya karşı direncini geliştirmeye yönelttiklerini, ancak bu dikkatlerinin dış kaplama çeliklerinin diğerlerinden nasıl daha güzel olacağı üzerine olmadığını vurgulayarak, mühendislik doktorası yapan öğrencilerinden bir tanesinin güneş ışınlarının boyayla nasıl etkileştiğini ve nasıl indirgediğini araştırırken kendilerine güneş enerjisini yakalabilmek için yeni bir fotoelektrik yöntem geliştirme olanağı sağladığını söylüyor.

Geleneksel güneş pillerinin tersine Swensea'da geliştirilen malzeme düşük güneş ışımasını yakalamada oldukça verimli. Bunun anlamı bu güneş pillerinin İngiltere'nin iklimiyle daha uyumlu olduğu.

Galler Enerji Araştırma Merkezince (WERC), araştırmaya sağlanan destek Dr Worsley'in, önde gelen Metal Grubu Corus'la birlikte, bina kaplamalarında kullanılan çelik ürünlerine uygulanabilecek verimli güneş pili sistemlerinin gerçekleştirilebilinirliğini araştırmak üzere birlikte çalışmalarını mümkün kılmış.

Araştırmanın başarısı, Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyince (EPSRC) 1,5 milyon £'in üzerinde bir değere sahip üç yıllık bir projenin yapılmasına izin verilmesini sağlamış.

Swansea Üniversitesi, Bangor Üniversitesi, Bath Üniversitesi ve Londra Kraliyet Koleji arasında, çelik endüstrisinde kullanılmaya yönelik ticari olarak piyasaya sürülebilir bir fotovoltaik malzeme geliştirmek için kurulan ortaklıkta önde geliyor.

Boya, mevcut üretim sürecinde çelik malzeme silindirden geçerken uygulanıyor ve aynı yaklaşımın güneş pilleri oluşturulurken de kullanılabileceği umuluyor. Araştırmacılar, güneş pillerini, dakikada 30-40 m2 hızla esnek çelik yüzey üzerine boyayarak üretmeyi amaçlıyorlar.

Dr Worsley, ürün için engin olasılıkların olduğuna inanıyor. Söylediğine göre, Corus Colours Şirketinin yılda yaklaşık 100 milyon m2 çelik bina kaplaması üretiyor. Eğer bu fotovoltaik malzeme ile birlikte üretilirse, tutucu bir yaklaşımla %5'lik bir enerji dönüştürme oranı kabul edildiğinde, güneşten yıllık 4500 Gigawat elektrik enerjisi elde edildiği görülebilir. Bu da yaklaşık 50 rüzgar çiftliğinin yıllık üretimine eşdeğerdir.

Dr Worsley, bu projenin üniversiteler ve endüstri arasında işbirliğinin değerini gösteren mükemmel bir örnek olduğunu ve Galler içinde kesinlikle önemli olduğunu not ederek, endüstriyi yönlendirerek ve elektrik üretme olanaklarında devrim yaparak Galler'in bu teknolojide önde olmasını sağlayacak dahiyane bir fırsata sahip olduklarını vurguluyor.


Kaynak:
Colourful idea sparks renewable electricity from paint 05 March 2008 Swansea
Swansea University (2008, March 10). Colorful Idea Sparks Renewable Electricity From Painting Solar Cells