Binbaşıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zile Binbaşıoğlu Köyü - Binbaşıoğlu Köyü Hakkında - Binbaşıoğlu Köyü Tanıtımı - Binbaşıoğlu Köyü Resimleri
Tarihi

Binbaşıoğlu köyü adını köyde yaşamış olan binbaşıdan aldığı söylenmektedir.Köyün yerleşim yerinin olduğu yerde askeri kışlanın bunduğu Kışla (eski adı)ismininde ordan geldigi köy büyükleri tarafından rivayet edilmektedir.Köyü bilenler ve çevre köyler kışla olarak adlandırmaktadırlar.Yörük köyü olarakda bilinmektedir.Köyün karşısı arazinin bulundugu yerde eski yerlesim yeri olan Gırgıriye şehrinin bulundugu söylenmektedir.Köyün komşuları; doguda Ğüzelbeyli(silis) batıda Karakuzu(Ennebadi)güneyde Yozgat iline bağlı Ladik ve çiflik köyleri , kuzeyde de yeniderbent ve Belpınarı köyleri bulunmaktadır.Köyün 1950-60 yıllarında 70-80 hane iken şimdi 17 hanedir. Köy Ankara -Bursa - istanbula ve Antalyaya göç ermiştir. Köyün önünden Elyas (ellez)deresi geçmektedir. yazın debisi azalmakta; kış ve bahar aylarında deveci dağlarına yağan kar ve yagmur sularının beslemesi ile çoğalmaktadır.Suyun bir kısmı belpınar barajına bir kısmıda yeşil ırmaga katılmaktadır. köyün evkaya yaylası bulunmaktadır.Arazisi az merası çok olan bir köydür. Yaz aylarında ellez deresi üzerinde fındık ağaçlarının dibinde su sesi eşliginde piknik yapilacak yerleri bulunmaktadır. deveci daglari dag turizmi için elverişlidir. köyün sarıkaya mevkinde bol mağara bulunmakta olup araştırma ve incelemeye değer.


Kültür

Köyün gelenek görenekleri : dügünlerde Kız kaçırma -sakal tıraş etme vb oyunlar oynanmaktadır. yemekleri kendine özgü içinde sebze ve baharat çeşitleri olan keçi etinden yapılan şaç kavurmasi meşhurdur.

Coğrafya

Tokat iline 90, Zile ilçesine 23 Km. uzaklıktadır.Deveci Dağları eteginde kurulu olup Yozgat ve Tokat il sınırını belirlemektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 135
1997 118

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz