Bir Delinin Anıları - Gustave Flaubert

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bir Delinin Anıları - Gustave Flaubert kitap tanıtımı - kitap özetiKitabın künyesi

Bir Delinin Anıları
Gustave Flaubert
Sel Yayıncılık / Dünya Edebiyatı - Roman Dizisi
Türkçe (Orjinal Dili:Fransızca)
94 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
ISBN : 9789755704517
2010
Türkçeleştiren : Burak Zeybek


Kitap hakkında

"İnsan, bilinmedik bir el tarafından sonsuzluğun içine atılan kum tanesi, uçurumun kenarındaki bütün dallara tutunmak isteyen, erdeme, aşka, bencilliğe, hırsa bağlanan ve daha iyi tutunmak için bütün bunları erdem sayan, Tanrı'ya yapışan ve her zaman zayıflayan, elleri bırakan ve düşen, zayıf ayaklı, zavallı böcek..."

Madam Bovary'nin Habercisi Bir Roman

Gustave Flaubert yazmaya başladığında henüz sekiz yaşındaydı. Madam Bovary fırtınası tüm dünyayı sarmadan çok önce, ilk kaleme aldığı roman Bir Delinin Anıları olmuştu. Otobiyografik öğeler taşıyan roman, yazarın iç dünyasına da ayna tutar nitelikte.

Flaubert'in 1838'de yazdığı Bir Delinin Anıları, yazarın kendisinin de dahil olduğu burjuva dünyasına eleştirel bir bakış olarak da okunabilir. Geçmiş ile şimdiki zaman arasında gidiş-gelişler tekniğiyle kaleme alınmış olan roman, imkânsız bir aşkın öyküsü. Yalnızlığı bir yaşam biçimi olarak seçen, hatta bunu bir ibadet gibi yaşayan kahramanımız, seçtiği bu yaşam biçiminin olumlu olumsuz bütün yanlarını tüm keskinliğiyle hisseder. Gençliğin heyecanı ve sorgulayan zihniyle hem kendini hem dünyayı hem de aşkı anlamaya çalışan bu karakter, on dokuzuncu yüzyıldan yirmi birinci yüzyıla uzanan bir aynadır da aslında...

Bir Delinin Anıları, Türkçeye ilk kez kazandırılan değerli bir klasik.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitap kapağı