Bir Hafta Önce Anneleri Vardı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bir Hafta Önce Anneleri Vardı

Tam bir hafta önce dün gece yaşanan Bilge Köyü katliamının annesiz bıraktığı tam 57 çocuğun Anneler Günü yürekleri parçaladı.

57 çocuk, dün sabah ellerinde çiçeklerle doyamadıkları, hiç anlayamayacakları bir vahşetin onlardan aldığı annelerine koştular. Kucaklarında yeni toplanmış papatyalarla, gelinciklerle annesinin mezarı başına gelenlerden biri de, karnındaki bebeğiyle katliamın kurbanı olan Abide Akyol’un 1.5 yaşındaki kızı Kevser’di.

MARDİN’de 44 kişinin katledildiği Bilge Köyü’nde Anneler Günü yürek burktu. Bu katliamda annesini kaybeden 57 çocuk ellerinde çiçeklerle mezarlığa koştu. Geçtiğimiz pazar akşamı gerçekleştirilen korkunç katliamın yetim ve öksüz bıraktığı 61 çocuğa yakınlarının sahip çıktığı Bilge Köyü’nde, dün sabah erken saatlerden itibaren vahşette can veren annelerin mezarları ziyaret edildi. Karnındaki bebeğiyle öldürülen Abide Akyol’un 1.5 yaşındaki kızı Kevser ve 5 kuzeninin mezarlık ziyareti yürekleri parçaladı.

Saldırıda yengeleri Abide Akyol ile birlikte 5 yakınlarını kaybeden çocuklar, mezarlık çevresinden çiçek topladı. Yaşları 10 ile 6 arasında değişen Abide, Abdullah, Mervan ve Baran Akyol ile Vesile Ay, çiçekleri kim için topladıkları soran gazetecilere ’Yengemiz Abide için’ yanıtını verdi.

Minik Kevser’i annesine kucaklarında getirdiler

Çocuklar koşarak gittikleri mezarlıkta kucaklarındaki papatyaları Abide Akyol’un mezarına bırakan çocuklar uzaklaşırken, ardından 1.5 yaşındaki minik Kevser, annesinin mezarına bir yakının kucağında getirildi Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları da geride kalan çocuklarıyla birlikte mezarlığa koştu. Yakılan ağıtlar yürekleri parçalarken, baygınlık geçiren kadınlara sağlık görevlileri müdahalede bulundu.

Onlar için sıradan gün

Katlİam sonrası Mardin Valiliği’nce oluşturulan rehabilitasyon çalışmalarını koordine eden Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Psikolog Dr. Nedret Öztan, 25 kişilik ekibin rehabilitasyon çalışmalarını sürdürdüğünü, Anneler Günü’ne özel bir etkinlik de planlanmadığını söyledi. Çocuklarla ve erişkinlerle yaptıkları görüşmelerde önceki yıllarda Anneler Günü için kutlama yapılmadığını öğrendiklerini ifade eden Öztan, " Onlar için dün veya yarın nasılsa, Anneler Günü de öyle. Burada yaptığımız şey, çocuklara yaşanan faciayı unutturmak değil, yaşanan travmayla baş etmeyi öğretiyoruz" dedi.

İŞTE KATLİAM KÖYÜ'NDEN YÜREK YAKAN FOTOĞRAFLARKaynak: hurriyet.com.tr
 

Son düzenleyen: Moderatör: