Birebir Köyü Mesudiye Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mesudiye Birebir Köyü - Birebir Köyü Hakkında - Birebir Köyü Tanıtımı - vResimleri

İlçe: MESUDİYE

İl: ORDU

Köy Muhtarı: AHMET METİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (452) 766 64 97

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 116

İle Uzaklığı: 96 km

İlçeye Uzaklığı: 27 km

Rakım: 1300 m


Köy ilçe merkezine 22 km. uzaklıkta orman kenarında yamaçta kurulmuştur. Merkez, Katran, Hatipli olmak üzere üç mahalleden oluşmaktadır.

1642 yılında BİREBİR KÖYÜ’nde 24 hane bulunmaktadır. Bu köyümüzde 7 kişi tımar sahibi 1 kişi de sipahidir. Ayrıca bu köyümüzde Ramazan oğlu Osman isimli bir "Seyyid" bulunmaktadır.Köyümüzde emiroğulları soyundan gelen şimdik buyurkandiye bilinen ve türkmen boylarından seyisoğulları bulunmaktadır.

Köy halkı istanbulda kışları yaşamakta olup yazları köylerinde geçirmektedirler.Genelde bakırköy bağcılar ve yenibosanada çoğunluk olmak üzre istanbula gelirler.Köyün özellikleri arasında üç mahalledede cami olması ve bu camilerden biri tikenlice cami hatipli mahallesinde bulunan.Bu cami birebir köyünün en eski camidir.Aynı mahallede üç tanede evliya vardır.Mahalledeki camide bu evliyalardan tikenlice evliyasıyla anılmaktadır.

Hatipli mahallesinde eski dönemlerde birde taş ocagı var imiş günümüzde kaşkaya denilen yerde.Birebir köyü eskiden beraberlik köyü olarak geçermiş şuan ayrı bulunan derebaşı aptili köyleri bağlı bulunmaktaymış. Birebir köyü yayla turizmi ve oksijen açısımdan çok güzel bir yerdedir köy halkı cana yakın olup misafir agırlamakta belki de örnek köylerden birisidir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz