Bitlis'te Turizm

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bitlis ili, Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Van Gölü havzasının batı kesimini kapsayan il toprakları, kuzeyde Ağrı, Muş, batıda Muş, Batman, güneyde Siirt, doğuda Van illeri ile sınırlanmıştır.

İlin topografik yapısı, Van Gölü'nün kuzeyindeki volkanik dağlar, güneyindeki güney-doğu Torosların oluşturduğu yükseltiler ile, küçük kıyı düzlükleri, dar vadi tabanları ve yüksek platolardan oluşmaktadır. Yeryüzünün sayılı volkanik dağlarından Nemrut ve Süphan da il sınırları içindedir. Alanı 7021 km2, 2000 yılı nüfusu 388.678 kişi olan Bitlis ilinde ortalama nüfus yoğunluğu 55 kiş/km2'dir. Nüfusun %56.5'i kentlerde (il ve ilçe merkezlerinde) yaşamaktadır. İldeki kentler büyüklük sırasına göre Tatvan, Bitlis, Adilcevaz ve Ahlat'tır.

Kentsel ve kırsal nüfus, Van Gölü kıyı bandında ve tarımsal vadilerde yoğunlaşmıştır. Bitlis ilinde, nüfusun işgücüne katılma oranı 1980'den sonra azalma eğilimindedir; temel ekonomik etkinlik tarım ve hayvancılıktır. Faal nüfusun %70'i tarım sektöründe çalışmakta ancak ildeki üretimin (katma değeri) 1/3'ü bu sektörden elde edilmektedir.

İlin nüfus artış hızı, geçmişte ülke nüfus artış hızının üstünde iken, 2000 yılı sayımında %16.33'e gerilemiştir. Bitlis ili sosyo-ekonomik nedenlerle sürekli dış göç vermesine rağmen, doğurganlık oranının yüksek olması hızlı nüfus artışının başlıca nedenidir.

Kaynakları kısıtlı ve ekonomisi gelişmemiş olan Bitlis ili 1968'den bu yana Kalkınmada Öncelikli Yöreler kapsamındadır.

Bitlis ili doğal yapı tarihi, mimari ve kültürel değerler bakımından önemli turizm potansiyeline sahiptir. Van Gölü kıyıları, Aygır ve Nazik Gölleri, Nemrut Krateri, Bitlis kış sporları alanı, Çukur Kaplıcası ildeki başlıca doğal kaynak potansiyelini oluşturmaktadır.

Bitlis yöresi tarihte, batıyı doğuya bağlayan ticaret yolu üzerinde bir geçiş alamnda olması nedeniyle çeşitli uygarlıkların varlığı ve izlerini taşımaktadır. Bitlis ve Ahlat kentlerinde, Urartu, Selçuklu Beylikler ve Osmanlı uygarlıklarına ait arkeolojik, tarihi ve mimari eserler yoğun olarak yer almaktadır.

Altyapı ve tesis yönünden turizm sektörünün gelişmişlik düzeyi çok düşük olan Bitlis ilindeki bugünkü turizm etkinlikleri önemli ölçüde, Doğu Anadolu tur güzergahına bağlı olarak gelişmektedir.

Turizm Aktiviteleri

Havası, suyu, dağları, kışın beyaz, yazın yemyeşil görüntüsü ile adeta bir yeryüzü cennetini andıran Bitlis İli; tarihin her dönemine tanıklık eden anıtsal yapıları, Türkiye’nin en büyük yanardağı olan eşsiz doğa harikası Nemrut Dağı ve Krater Gölü, Tatvan – Ahlat - Adilcevaz ilçelerimizin bir hilal şeklinde kucakladığı uçsuz bucaksız görüntüsü ile Van Gölü, Süphan Dağı, Beş Minare’si, şifalı suları ve misafirperver insanı ile tarih ve doğanın kucaklaşmasını en güzel şekilde sergileyen şirin bir ilimizdir. Bu potansiyeli ile Bitlis, ülkenin batı ve Akdeniz sahillerine sıkışmış turizmine hem doğuda açılmış bir pencere, hem de sahip olduğu zenginliklerle üzerine düşeni yapmaya hazır ve keşfedilmeyi bekleyen turizm cennetidir.

Kültür Turizmi

Zengin bir tarihsel potansiyelin sahibi olan ve Urartular’dan başlayıp, Osmanlılar’a kadar uzanan çeşitli medeniyetlerin uğrak yeri olan Bitlis, tüm bu dönemlere ait sayısız tarihi eserleri ile tam bir “ Açık Hava Müzesi” görünümündedir. Tarih boyunca çeşitli medeniyetleri kucak açan Bitlis’te, bu dönemlere ait daha önce detaylı olarak tanıtılan pek çok kale, camii, medrese, türbe, köprü ve kervansaray yapıları bulunmaktadır.

Kış Turizmi

Bitlis ili, kış mevsiminin uzun sürmesi nedeniyle kış turizmi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle kayak sporu bütün canlılığıyla yediden yetmişe her kesimin kış eğlencesi olmuştur. Türkiye’ nin en eski kayak tesislerinden birine sahip olan ilde, kayak sporunu doyasıya yaşamak isteyen misafirlerini ağırlayacak kapasitedeki kayak evi, konuklarını beklemektedir. Ayrıca; bölgenin Kış Sporları Merkezi olmaya aday Nemrut Kayak Merkezi’nin kısa sürede hayata geçirilerek bu doğal potansiyelin bölgesel ve ulusal turizm hareketlerinden hak ettiği payı alacağı yetkililerin beyanları arasındadır.

Göl Turizmi

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün üçte ikisi Bitlis sınırları içindedir. Gölün dışarıya akan bir ayağı olmadığından suyu acı, tuzlu ve sodalıdır. Vangölü; yolcu ve yük taşıyan gemileri, iskele, ada, yarımada, koy ve körfezleri ile adeta bir denizi andırır. 600 km. ye varan sahillerinin büyük bir bölümü doğal plaj niteliğindedir. Ayrıca; Nemrut Krater Gölü, Nazik Gölü, Arin ve Aygır Gölleri su sporları ve olta balıkçılığı için uygundur.

Termal Turizm

Fay hattı üzerinde bulunan Bitlis’in merkezinde ve çevresinde sayısız kaplıcaya rastlanır. Bunlardan bazıları; Güroymak Budaklı Kaplıcası, Ilıcak (Germav) Kaplıcası, Yam Kaplıcası (Acısu), Tatvan Develer Suyu, Nemrut Kaplıcaları olarak sıralanabilir. Zengin bir tarihsel potansiyelin sahibi olan ve Urartular’dan başlayıp, Osmanlılar’a kadar uzanan çeşitli medeniyetlerin uğrak yeri olan Bitlis, tüm bu dönemlere ait sayısız tarihi eserleri ile tam bir “ Açık Hava Müzesi” görünümündedir. Tarih boyunca çeşitli medeniyetleri kucak açan Bitlis’te, bu dönemlere ait daha önce detaylı olarak tanıtılan pek çok kale, camii, medrese, türbe, köprü ve kervansaray yapıları bulunmaktadır.