Böceklerin gözünden esinlenen casus araçlar yolda

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Böceklerin gözünden esinlenen casus araçlar yolda
İngiliz mühendisler tarafından füzeler ve otonom araçlar için sineğin gözlerine benzeyen yeni bir görüntüleme sistemi geliştirildi. Yeni kameranın eskilerden daha geniş görüş açısı sağlayan 9 lensi bulunuyor.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, İngiliz savunma, havacılık ve uzay şirketi olan BAE Sistemleri, bu sistemi eşekarısının vücudunda yaşayan 'Xenos peckii' isimli parazite özgü görüş yeteneğine dayanarak tasarladı. BAE Sistemleri Gelişmiş Teknoloji Merkezi'nde çalışan bilim adamı Dr. Leslie Laycock, "Sineklerin ve diğer türlerin binlerce lense sahip gözleri var. Bu parazit ise daha az sayıda lense sahip, bu nedenle görüntüyü tekrarlaması daha kolay ve bizim ihtiyaçlarımıza daha iyi uyuyor" dedi.
Prototip kameranın 9 lensi bir kerede çok geniş bir alanı tarayabilme yeteneğine sahip ve tüm görüş alanını gözden çıkarmadan sadece bir noktaya zoom yapabiliyor. Bu teknolojinin ordu için geliştirilmiş olmasına rağmen, bunun birçok potansiyel sivil uygulamaları olduğunu söyleyen Laycock, geniş görüş alanı ve küçük boyutta olması nedeniyle kameranın çok küçük bir kesik yoluyla yapılan ameliyatlarda ya da kapalı devre televizyon sistemlerinde kullanılabileceğini belirtti.
BAE sistemlerinde görevli bilim adamları minyatür robot uçaklar, vinçler, tekneler ve havada asılı kalan araçlar gibi çeşitli diğer fikirler üzerinde çalışıyorlar. Böcekler ve kuşlardan esinlenerek modellenen bu araçlar tehlikeli bölgelerde bir çift göz ve kulak gibi rol oynayacak.