Boğaköy Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Boğaköy Köyü Merkez - Boğaköy Köyü Hakkında - Boğaköy Köyü Tanıtımı - Boğaköy Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 128 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05000
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merkez
Boğaköy, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyümüze Anadolu'ya Türklerin yoğun göçtüğü yıllarda 13. yy ortalarında birkaç cadırlık oba halinde Türkmen akrabalar tarafından bu gün örenler dediğimiz gölün alt taraflarına yerleşilmiştir. Abdizade Hüseyin Hüsamettin'in Amasya Tarihi 1. ciltte köyün kuruluş tarihi 1270 olarak geçmektedir. Köy halkının Türkmen olduğu kültüründen bellidir, şimdilerde pek rağbet olmasa da güreş pek önemlidir, tandır yapımı ve tandır ekmeğinin şekli Orta Asya'daki Türkmenlerinki ile aynıdır,erkekler orta boylu ve tıknazdır. Rivayete göre Sultan Bayezit Amasya da valilik yaptığı dönemde dünyaya gelen şehzade Selim (Yavuz Sultan Selim) için uygun bir akika kurbanı aramıştır. Lakin Amasya Sarayı'na dahil olan sürüde uygun bir hayvan bulamamıştır. Yörede konar göçer bir yörük Türkmen aşiretinin sürüsünde güçlü bir boğa oldugu araştırmalar sonunda vali Bayezit'e bildirilir. Aşiretin beyinden boğayı ona satmasını ister. Fakat bey bunu reddeder ve boğanın, aşiretin Şehzade Selim´e bir armağanı olduğunu dile getirip boğayı valinin askerleri ile Amasya Sarayı'na yollar. Vali Bayezit bu cömertlik karşılığında o güne dek yörük olan aşirete bugünki Boğaköy topraklarını hediye eder. Bu rivayete göre bu sebepten dolayı köyün adı Boğaköy'dür. Buna göre de bugünki köyün halkı birkaç Muhacir ve Kürt aile haricinde bu aşiretin torunudur.Esgioğlu sülalesinin kökeni Genne köyüne dayanmaktadır,çoban olarak geldiği evin kızını kaçırmış bu vesile ile boğaköye yerleşmiştir

Kültür
Köyde tandır fırınları bulunur.
Coğrafya
Köyün yerleşim yeri 40.38'.10kuzey, 35.42'.40 doğu koordinatlarındadır. Bu köyün birde Kaşka İsminde mezrası vardır. Bu Kaşka mezrası Boğaköyüne bağlıdır. Amasya merkezine 3 yol vardır.Bu yollardan biri şehre 27 km diğeri ise 14 km dir.Ve 18 km olan bir yolda vardır. en kısa yol ise yağmur köyü yoludur.valla ben bi defa gittim arabanın üstünde bir karış toz birikti

Yağmur köyünden İl merkezine gelinen yol kısa olmasına rağmen çok tercih edilmemektedir.Çünkü toprak yoldur, bozuk ve çok tozludur.Bu yolun geliştirilerek yapılması ve asfaltlanması kullanımını sürekli hale getircek,hem ulaşımı kısaltacak hem de ekonomiye katkıda bulunulmuş olacaktır.Çünkü her aracın km yönünden her gidiş gelişinde 20 km tasarruf yapacağı ve akaryakıt giderini azaltacağı düşünüldüğünde,bu yolun sürekli kullanılması ekonomiye oldukça kazandıracağı gibi köyün şehir merkezine daha kısa yoldan ulaşımıda sağlanmış olacaktır.


İklim
Köy karadeniz ve karasal iklimin etkisi altındadır. Köyde üç adet arazi sulama sondaj pompası mevcuttur.köyün 24.000 m2 arazisi vardır. arazinin yüzde 50' den fazlası sulanabilir konumdadır ama su yeterli değildir.2008 yılındaki tarım çalışmalarında damlama ve yağmurlama projesi kapsamında arazinin 1/5 şi çatyol mevki alt yapı boruları döşenmiştir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2.500
2000 1088
1997 1143

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

özelliklebuğday,arpa,şeker pancarıve soğan üretiminde ön sıralarda gelir, köyde dört veya beş hanede (koyun)sürüsü vardır.Bu haneler Tostiğin çalar,Divrinin çaları,Aliağanın abdulun çalar,Deliametin çalar,Malmemedin çalar. Büyük baş hayvan besiciliği yapan hanelerde vardır.


Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Ali Güllü (huluğun torunu)

2004 - Arif Soylu (arabın iminenin oğlu)
1999 - Ali Kaya (ali gaya)
1994 - Hasan KILIÇARSLAN'(ellasın hasan)
1989 - Mustafa Kul (arabın mıstık)
1984 - Recep Şahin (gancık irecep)
1980 - Ahmet Akyön (seyid ahmed)
Boğaköyüne Bağlı Kaşka Mezrası da Boğaköy Muhtarlığı ile yönetilmektedir. arif soylu 2 donem yapmamismiydi?

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ancak İçme suyu ve Kanalizasyon şebekesi artık bozulmaya başlamış ve köyün alt mahallelerinde içme suyuna kanalizasyon karışmaya başladığı söylenmekte , köyün sağlığının tehlike altında olduğu halde hiç kimsenin konu hakkında duyarlı olmadığı resmi kuruluşlarca önem verilmediği de görülmektedir. Ptt şubesi yoktur ancak Ptt acentesi vardır.Sağlık ocağı ve doktoru vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün bir aşağı pınarı birde yukarı pınarı vardır. Ayrıca bir de Doruk mahallesinde Alaca çeşmesi vardır. Alaca çeşmesinin suyu ile yapılan çay içilmeye doyulmaz. Köyün yukarısında bulunan Yukarı Pınar'ın ise yazın buz gibi suyunu köy halkı içmeden asla yapamaz. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle herkes, mutlaka yazın buz gibi akan o suya gece ve gündüz demez, gider içerlerKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz