Boğalar Köyü Fethiye Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Fethiye Boğalar Köyü - Boğalar Köyü Hakkında - Boğalar Köyü Tanıtımı - Boğalar Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: BAHRİ BOĞA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0(252) 646 55 56

Cep Telefonu:
0535 206 15 25

Tarihi

Daha çok göçebe bir yaşam şekli olan boğalar köyü 1950 li yıllarda karaçulha ya bağlı bir mahalle iken daha sonra köy olmuştur.bekçiler, çaltılar,doğanlar,kayabaş,esenköy,seki kasabası,zorlar,komşularıdır.

Kültür

Boğalar köyü muhtarı sayın BAHRİ BOĞA nın çabalarıyla başlatılan ve her yıl daha çok katılımın olduğu YÖRÜK ŞÖLENİ her yıl ağustos ayının ilk haftasında düzenlenmektedir şölen için gelen kişiler hazırlanan proğram dışında yörük müzesini gezme imkânıda bulurlar İlgi duyan herkesi şölenimize davet ediyoruz.

Coğrafya

Muğla iline 207 km, Fethiye ilçesine 77 km uzaklıktadır.Ayrıca Denizli Burdur ve Antalya yakınındaki illerdir.Dağınık bir yerleşim mevcuttur.Köy iki yaka halindedir ve ortasından seki ovasına hayat veren boğalar çayı geçmektedir.Rakım 1200-1300 metre dir.Karadağ meşeli alaardıç karatepe köyü çevreleyen dağ ve tepelerdir.Köyün toplam alanı 13000 Dekar bunun 7000 Dekarı tarım alanı 6000 dekarı ormanlıktır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları soğuk ve yağışlı yazları ise sıcak ve kuraktır.kış aylarında daha çok kar yağışı görülürken koruma altına alınan ardıç ağacı ve maki belirgin bitki örtüsüdür. Boğalar köyü yayla bir köy oluduğu için nüfusun bir kısmı kış aylarında sahil yerlere ğöç etmektedir yaz aylarında 350-400 haneye ulaşmaktadır

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde TURGUT TOKMAK ın başkanlığını yaptığı kooperatif bulunmaktadır kooperatif süt Üretimi besicilik ve meyveciliğin teşvik edilip geliştirilmesinde köyün etkin ve hıızlı kalkınmasına Fayda sağlamak amacı ile "KIRSAL ALANDA SOSYAL DESTEK PROJESİ"kapsamında "ORTAKLAR MÜLKİYETİNDE SÜT SIĞIRCILIĞI PROJESİ" uygulanmıış, Muğla İl Özel İdaresininde katkıları ile 2005-2006 yıllarında 20000 Adet Kiraz Fidanı temin edilerek yaklaşık 750 dekar alanda "TEKNİK ANLAMDA KİRAZ BAHÇE TESİSİ" Kurulmuştur. Sütte kalite ve hijeni sağlamak amacı ile Kooperatif ortaklarına Krom Nikel Süt Güğümü ve Taşıma aracı dağıtılmıştır. Köyde yaklaşık 7000 dekar tarım alanı mevcut olup köy içerisinde çay geçmesine rağmen bu güne kardar bu sudan faydalanılamamıştır. 3-4 yıl önce Köyde iki adet Sulama amaçlı Kuyu açılmış ve 2007 yılında "KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINI DESTEKLEME PROJESİ" kapsamında "TOPLU BASINÇLI SULAMA PROJESİ" hazırlanmış proje Bakanlıkca onaylanarak İhalesi 6 Mayıs 2008 tarihinde yapılarak iş takvimine göre inşaatına başlanarak 2008 yılı güz döneminde tamamlanarak köyde yaklaşık 2000 dekar alan sulu tarıma açılacak bu sayede Katma Değeri daha yüksek tarımsal ürün yetiştiriciliği yapılmak suertiyle köy halkının EKONOMİK VE SOSYAL SEVİYESİ " yükeselecek devamlı gelir imkânı sağlanarak Boğalar köyü zenğinleşmiş örnek bir köy olmanın başarılı altyapısını tamamlamış olacaktır.Şunu açıkca söylemek gerekirki Köyün ve Köy halkının bu denli Kalkınması için "cephede kurtuluş savaşında düşman karşısında savaşırcasına çalışıp" mücadele eden Köy Muhtarı , Kooperatif Başkanı ve tüm köy halkını kutlamak gerekir. Birlik ve beraberlik içerisinde yürütülen bu çalışmaların diğer tüm köylerimize örnek ve rehber olmasını dileriz.

Altyapı bilgileri

Köyde dağınık bir yerleşim olmasına rağmen köy muhtarlığının kararlı çabaları sonunda her evde elektrik,içme suyu ve telefon mevcuttur.Köyü iki ana arterini oluşturan yollar asfalt olup Mahalle yollarının asfaltlanması veya parke taşı döşenmesi gerekmektedir. Köyün Merkezi Türkmenler ve Boz Armut Mahallelerinin " YERLEŞİK ALAN PLANLARI" yapılmış olup, Yapılaşma konusunda önemli mesafeler sağlanmıştır. Köy İçerisinden geçer çay üzreine köprü atılması en önemli öncelik olarak görülmektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz