boğaziçi üniversitesi kroki ve resimler

#1
Sponsorlu Bağlantılar
boğaziçi üniversitesi kroki ve resimler

Boğaziçi Üniversitesi resmi olarak 10 Eylül 1971 de kurulmuştur. O zamanlar Türk üniversiteleri arasına yeni katılmış görünümü vermesine rağmen,arkasında Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan Koleji olan Robert Kolejinin uzun geçmişine sahiptir. Yerin Türk devletine devredilmesiyle beraber,Boğaziçi Üniversitesi, Robert Kolejinin sadece muhteşem olanaklarının değil,aynı zamanda ayrıcalıklı eğitiminin de direk varisi konumuna gelmiştir.

1971 de Boğaziçi Üniversitesi 3 fakülte ve bir Yüksek okula sahipti. 1982 den itibaren büyüyerek 4 fakülte,6 enstitü(lisans üstü eğitimi öneren),yabancı diller okulu,Uygulamalı diller okulu ve ileri mesleki calışmalar okulunu kapsar duruma gelmiştir.Üniversitenin 4 fakültesi şunlardır: Fen-Edebiyat, Mühendislik, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler ve Eğitim. Birçok fakülte üyesi birden fazla fakültede eğitim vermekte ve fakülte yapısıda uygun görüldüğünde disiplinler arası öğretimi teşvik etmektedir.

Üniversitenin birçok binası ,doğusunda sınır olarak Boğaziçi ve Rumelihisarüstü tarihi kalesine sahip olan Güney Kampüs'te yer almaktadır. Bu kampüste üniversitenin en eski binaları bulunmaktadır. Kuzey Kampüs, Hisar Kampüs ve Uçaksavar Kampüsü üniversiteye yeni katılan olanakları içermektedirler. Boğaziçin asya kıyısını oluşturan 4. kampüs, tarihi ,ulusal sismik istasyonlar ağının merkezi ve üniversitenin ünlü araştırma merkezi Kandilli Rasathanesine evsahipliği yapmaktadır. Beşinci kampüs, Saritepe Kampüsü, Karadeniz kıyılarında ve kuzey ve güney kampüslerin kuzey batısında, 34 km uzaklıktadır.Hisar Kampüsü