Boğazkaya Köyü Hakında Bilgi Aydıncık Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aydıncık Boğazkaya Köyü - Boğazkaya Köyü Hakkında - Boğazkaya Köyü Tanıtımı - Boğazkaya Köyü Resimleri
Boğazkaya, Yozgat ilinin Aydıncık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köye yerleşim tarihi yaklaşık 1700 yılı geçmektedir,atalarımız buraya gelmeden önce buraların rum yerleşimi olduğu yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya cıkmıştır. dedelerimizin güney hazar denizinin horasan bölgesinden gelmişlerdir, canbeg türkmen aşiretinden oldukları söylenmesine rağmen bu bilgi kesin değir, .köyde yaşayanların dedelerinin buraya yerleşme tarihi en az 700 yılı geçmektedir,Bu köye 7 kardeş gelir.şu anda köyde bulunanların soyları bu yedi kardeşe dayanmaktadır.sonraları köyün icinden gecen yolda kağnısı kırılan öküzü ölen köye sapıp buraya yerleşmişlerdir.bu gelen muhacirler kız alıp vermeleri dolayısıyla buraya kök saldılar.

Bir rivayete göre köye yerleşimin tarihi 150 yılı geçmektedir,edelerimizin Erzurum,'dan geldikleri söylenmektedir. Bu köye 2 tane kardeş gelir. Birinin adı Mehmet öbürünün adıda Osman.Sonra öbür kardeşide gelir. Enson gelen kardeşi orada evlenir ikinçi tane çoçuklari olur.Asker zamani gelir askere gider. Bidahada dönmez herkeş öldügünü sanar ve 20 ve ya 30 yıl sonra döner köyün girişinde bir yaşli amcaya Mehmeti sorar yaşli amca onu tanır oğlum sen neredeydin diye sorar oda anlatır. savaşta esir düştüm deye anlatır sonra elerinden kurtuldum gine sorar Mehmet nerde yaşli amca ona anlatmaya başlar mehmet senin hanımını 2 karisıdiye aldi mehmet dediki çoçuklar öksüz kalmasin beni babalari bilsin .Orada amcaya yeminler içtiri beni görmedin duymadin. ondan sonra hanımını ve çoçuklar görmek için eve doğru yola koyulur hanımıni görür ondan bir tas su ister ama hanımı onu tanımaz suyu içer ve yaşlı amcanin yanına gider ona birdaha yemin iç tiri ve izmere gidecegini anlatir.Yilar geçer amca ölmek üzereyken mehmetin hanımını çartir ve ona herşeyi anlatı ban dediki ben izmire gidiyoum. onu aramaya çıkarlar ama malesef bulamazlar.bir dahada heber alinamaz. Aradan 150 yıl geçti daha haber alinamadı

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri yemeklerin başında haşil (düğürcük ) yayla çorbası katıklı çorba, kış dolması, kuzu sarması, yaprak sarması, kuyruk yağından yapılan bulgur plavı,meşurdur,testi kebabı,dünyaca meşur soğan kavurması...

Coğrafya

Yozgat iline 92 km, Aydıncık ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 80
2000 130
1997 150

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - OSMAN GÜRLER
2004 - SEYİT DOĞAN


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz