Boğazköy Köyü Karacabey Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
boğazköy köyü bilgileri - bursa karacabey boğazköy köyü resimleri - boğazköy köyü tanıtımBoğazköy, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün kuruluşunda ismi Eski Çiftlik'tir. Daha sonra Boğazköy olarak kayıtlara geçmiştir. Yeniköy sahiline (5 km) uzaklıktadır. Karacabey'e uzaklığı 24 km'dir. Boğazköy 1973 yılında Artvin 'den ve Samsun'dan gelip bölgede çiftliği bulunan Ertuğrul Ağadan arazi alan bir kaç ailenin çabalarıyla kurulmuş köydür. Boğaz köylüler satın aldıkları çiftlik topraklarını hisselere bölerek kendi aralarında pay etmişler. Sonra yolun iki yakası boyunca uzanan evler yapıp, meyve ağaçları dikmişler. Boğazköy'ü tercih etmelerinin nedeni ise Artvin'in yeşil coğrafyası ile benzeşmesidir. Köyde gürcü kökenli hane sayısı fazladır. Düğünlerde gürcü adet ve geleneklerini yaşatmaya devam eden Boğazköylüler, köyün kuruluşunu kutlamak için her yıl özel bir gece düzenlerler. Boğazköy ile Bayramdere köyü arasında kalan bölgede Orman İşletmesine bağlı "Sülün Üretme İstasyonu" ve "Ovakorusu Ayı Barınağı" mevcuttur.
Kültür

Boğazköy halkının bir kısmı yakını etnik olarak gürcü kökenli olduğundan, gürcü gelenek ve görenekleri yaşatılmaktadır. Artvin ve Samsun bölgesinden göç edenler tarafından kurulan köyde, bu bölgelere özgü yemekler mutfaklarda yer almaktadır. Gürcü mısır ekmeği Cadi ve peynir eritmesi mutfakların vazgeçilmezidir.
Coğrafya

Boğazköy Bursa'ya 90 km, bağlı bulunduğu Karacabey'e 24 km uzaklıktadır. Mudanya Dağları'nın batı uzantısı olan Karadağ'ın eteklerinde kuruludur. Mevsimsel olarak 4 mevsimide kendi özellikleriyle yaşayan bölgede Karadağ'da ıhlamur, kestane, defne ve meşe ağaçları bolca bulunur. Boğaz köy ile Marmara denizi arasında kalan 4-5 km'lik ova şeridinde yer alan dalyan gölde sazan ve turna balığı mevcuttur. Susurluk ve Nilüfer nehirleri Boğazköy sınırlarına yakın bir noktada birleşerek Boğazköy sınırlarında Marmara Denizi'ne dökülürler. Boğazköy'ün uydudan çekilmiş fotoğrafı için tiklayin.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 346
2000 423
1997 414
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının dönem dönem ormandan topladıkları ıhlamur, kestane, defne hanelerin sezonluk ek gelir kaynaklarındandır. köy kadınlarının seralarda özel bir firma için ürettiği çiçek tohumları da ek gelir getiren işlerdendir. ayrıca arıcılık ile geçinen ailelerde bulunmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmakta.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon 2007 yılında yapılmıştır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz