Bolalı Köyü Gerze Sinop

#1

Bolalı Köyü Gerze Sinop konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Sinop Köyleri - Bolalı Köyü Gerze - Bolalı Köyü Hakkında - Bolalı Köyü Resimleri
Sinop

Bilgiler
Nüfus 107 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 57600
Alan Kodu 0368
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Sinop
İlçe Gerze

Bolalı, Sinop ilinin Gerze ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi


KÖY ZAMANINDA TRABZON RUM İMP. EGEMENLİGİ ALTINA GİRMİŞSEDE OSM.DEV MAX.DÖNEMİNDE GERİALINMIŞTIR OZAMANKİ ADIYLA BİLİNEN GRUZE ŞU AN SULAR ALTINDADIR GERUZEYE UZAK OLAN BU KSABA ZAMAIYLA SİNOPE(SİNOP)YE BAGLIYDI ERMENİ İŞKALİNİN OLMADIGI YADA ULAŞAMADIGI BU KASABANIN CİVARINDAKİ ÇANAKCI KÖYÜNE İSE SAVAŞLRDANKAÇAN KİŞİLER

Coğrafya

Sinop iline 63 km, Gerze ilçesine 25 km uzaklıktadır. 000 m yüksekliği ile 700m eninde Sazak köyü ve Bolalı köyü arasına düşer.

Altından SArımsak çayı geçmektedir.Kayanın arka kısmı Pir Ahmet Yamacık Gerdeme sınırlarıdır.. Karşısında Bolalı- Buruncuk mahallesi bulunmaktadır. Ziyaretine çay yolu kullanılır.


Gürzüvet yolundan gelenler Bolalıdan aşağıya dönmeleri gerekir.Bolalı yol ayrımı Çakıllı mezarlığıdır. Çay yolu Gerze - Acısu -Sazak-Gürsökünün altından Bolalı istikameti sizi buraya getirir. Bu vesile ile doğal yaşamı görür ,inanıyorum ki stres kalmaz...Sağlık için..


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 107
1997 157

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Mustafa Burma

1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz