Bölüklü Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bölüklü köyü bilgileri - bölüklü köyü tanıtım - bölüklü köyü resimleriBölüklü, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüzü Musuldan 300 yıl önce gelen Türkmen Karakeçili Aşireti kurmuştur.Elazığ Türkmen kültürü yaşatırlır. Elazığ yöresini Türkleştirmek için bir çok Türkmen aşireti gibi yöremiz ilçe ve köylerine yoğun olarak iskan edilmişlerdir.Osmanlıyı kuran Oğuzların Kayı Boyuna mensup karakeçililerin çoğu Sunni İslam anlayışını benimsemişlerdir. Türkiyenin dört bir yanına dağılmış olan Karakeçililer Türkmen geleneklerine sıkısıkıya bağlıdırlar. Türkmen kimliğini unutmazlar. Ertuğrul gaziyi anma kültürü asırlarca bu aşirette sürmektedir.Urfa, Erzurum, Elazığ, Antep, Musul, Kerkük Karakeçilileri arasında daha yakın kan bağları ve kültürel bağlar bulunmaktadır.
Kültür

Köyümüzde elazığ kültürü yaşanmaktadır..
Coğrafya

Elazığ merkezine 28 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 88
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca köy büyük bir kayısı üreticisi konumundadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi önceki yıl gelmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Bu köy misafirperverliğiyle dikkat çeker. Köyün ovada kurulması ayrı bir güzallik katmıştır.Köyün içinden birde dere gider.Köyün eskilerinden Mehmet Kaya Akar köyün güzelleşmesinde büyük katkılar sağlamıştır. Köyün gelişiminde, köy muhtarı Hasan Demir in büyük gayret ve katkıları olmuştur.
kaynak - yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz